| Kazi98ila a întrebat:

Salut! Am o întrebare mi am luat Mass gainer de On și are creatină în el mi am luat și creatina monohidrata mai trebuie sa iau și creatina gen ca contine 3g de creatina gainer ul. Mai trebuie sa iau în plus creatina sau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asta depinde de varsta, greutate, inaltime samd.

| Kazi98ila explică (pentru Violleta2022):

Am 17 ani, 67 de kg și 175

| Violleta2022 a răspuns (pentru Kazi98ila):

Creatina nu este recomandata copiilor in crestere fiindca iti afecteaza hormonal dezvoltarea.
Creatina se produce normal in corp, de catre ficat, pancreas si alte organe, de aceea nu este nevoie de ea.
Medicii endocrinologi sfatuiesc ca adolescentii pana in 20 de ani sa nu ia suplimente hormonale, steroizi ori creatina fiindca afecteaza corpul lor inca nedezvoltat.