| UnBaiat439 a întrebat:

Am o mica-mare problema. Sunt in clasa a 12-a la un liceu foarte bun din Bucuresti. De cand a inceput scoala, nu stiu ce am dar sunt foarte stresat din cauza scolii. Ma tem de BAC si de teste/ ascultari la scoala. Sunt stresat in fiecare zi, am teste in fiecare zi + ascultat oral. Am note foarte bune (8, 9 si 10). In ultima vreme am slabit mult din cauza stresului, transpir foarte mult si asa mai departe. Intrebarea mea: cum dracu sa scap de stres? Simt ca mor incet pe zi ce trece laughing (mda stiu cum suna laughing ).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nu te mai stresa aiurea, uita-te citi imbecili o duc bine in jurul tau. Testele adevarate vor incepe peste citiva ani, scoala e pipi de pisica. Incearca ceva care sa te solicite si din alte puncte de vedere - voluntariat, sport, o gagica (-doua-trei), treburi de-astea mai lumesti. Ai tai ce zic? Daca te descurci bine, ia si tine minte - nu nota la BAC te face om! Fii constient ca pe termen lung, totul va fi bine, chiar daca iei bacul cu 7 in loc de 10.

| IseeVoices a răspuns:

Toti am trecut prin asa ceva (cei carora le pasa de scoala) e ceva normal sa fii mai stresat in ultimul an dar totusi incearca sa te mai calmezi putin mai ales ca ai note destul de mari deci nu exista sansa sa pici...

| helpme25 a răspuns:

Stresul? Totul incepe de la tine.
Am un sfat pentru tine: nu administra medicamente.
1. Din farmaceutica, administreaza magneziu si calciu+D3.
2. Incearca sa faci sport, discutii cu prietenii, plimbari, cate o ceasca de ceai cu prietenii.+ somnwinking

| cineva11111111 a răspuns:

Uite sfatul meu citesteti zilnic dupa ce te intorci de la liceu de vreo 3-4 ori si daca aveti cartile in conformitate cu programa citeste si din urmatoarea lectie 1-2 ori si cand e vineri dupa scoala sau sambata du-te cu prieteni in oras du-te in club du-te unde vrei daca esti mai toci joca ceva online fa orice iti place tie si distreaza-te si sincer nu vezi cati fraeri fara bac sunt in parlament si guvern nu iti zica sa te lasi de liceu dar nu il lua nici chiar asa in serios caci daca te stresezi prea mult te epuizezi si pici examene teste adormi in ora si inca ceva cauta razumate online nu le copia dar in loc sa citesti 10 pagini nu mai bine citesti 1 singura care are pe cele 10 pagini concentrate si mai lasa moartea aia inceate in pace.