| LuciWv a întrebat:

Salut.
Am o mica problema, acum doua zile a inceput sa ma usture putin o mica parte pe pleoapa ochiului drept.
Ieri a inceput sa se inroseasca putin.
Astazi am observat niste pete albe pe zona rosie, pareau ca niste cosuri micute, am inteles ca ar putea sa fie o eczema?
Am aplicat putina alifie de galbenele si usturimea a incetat putin
poze : https://i.ibb.co/N1VxT7C/20191217-104906.jpg
https://i.ibb.co/y4vgLDy/20191217-104851.jpg

O sa ma duc si la dermatolog, insa poate stie cineva aici ceva despre aceasta pata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Tot posibilul sa fie altceva, insa arata ca bubele de herpes. Nu vreau sa te sperii sau ceva insa daca ii asa ai grija sa nu-ti ajunga in ochi ca apar probleme. Cum am zis, poate sa fie cu totul altceva, insa pentru siguranta ta indiferent de ce ar fi bubele alea nu atinge locul cu degetul si lasa zona asa, in felul asta nu risti contaminarea unei alte zone. Ai grija de tine pana ajungi la dermatolog, sa speram sa fie ceva banal.

| LuciWv explică (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Am fost astazi la dermatolog si este herpes.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru LuciWv):

Iti multumesc de update( ma omora curiozitatea), nu ma asteptam sa mai raspunzi. Apropo, ti-a mai iesit asa ceva pana acum sau este prima data?

| LuciWv explică (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Prima data, in 2 3 zile am scapat de ele complet, in dimineata cand m-am dus la dermatolog am observat ca o bubita se micsorase, acolo mi-a aplicat ceva pe ele si 10 zile am aplicat un unguent si picaturi

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pare o alergie la ceva substanta, dar poate fi si o infectie. Poate te-ai sters cu mana sau ai folosit ceva cosmetice noi, cu substanta neagregata de organism.

Problemele de ochi (si din jurul lor) se trateaza de medicul OFTALMOLOG.
Poti merge la urgenta si vei primi o reteta cu alifie /picaturi, de aplicat.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pare o alergie ceva. Mergi la medic daca nu dispar in cateva zile. AI umblat cu substante chimice/folosit machiaj nou/altele de genul?

| LuciWv explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu stiu sa fiu alergic la ceva, nu am aplicat nimic pe fata si nu am umblat cu ceva ce periculos.

| LuluOneMillion a răspuns:

Si eu am patit ceva de genul, trece de la sine, desi e enervanta usturimea aia.