| MISLO a întrebat:

Salut, am o pereche de ochelari de vedere si e modelul cu rama completa, nu e cu pernițe si imi lasa o urma pe nas, chiar deasupra. E normal sa fie asa? Dimineața imi trece acea urma si dupa vreo 6 ore de folosire mi se face urmă. Și oare e ok daca ii folosesc inca doua luni?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

Da, este normal. Orice corp dur care apasa cat de putin pe piele, indiferent unde, dupa o perioada lasa urme, care dispar ulterior.

| MISLO explică (pentru mi25):

De două luni port ochelarii si peste doua luni vreau sa imi cumpar din banii mei o alta pereche, ca atunci ma angajez

| mi25 a răspuns (pentru MISLO):

Daca te jeneaza, da. Daca nu te jeneaza nu are rost sa cheltui bani degeaba. Eu port ochelari de vedere de multi ani si am urmarit ca rama sa fie comoda, dar mai ales sa vad bine cu ochelarii.

| MISLO explică (pentru mi25):

Nu ma jenează, dar nu imi place ca lasa urmă, poate modelul cu pernițe e mai bun?

| mi25 a răspuns (pentru MISLO):

Si acelea lasa urme.

| MISLO explică (pentru mi25):

Ok... Eu oricum o sa imi cumoar alt model, ca la ăștia nici culoarea nu ma prinde, si o sa caut modelul cu lentile de soare cu magneți, ăia sunt mai grei?

| mi25 a răspuns (pentru MISLO):

Nu stiu de greutate, ca nu m-a interesat.
Da, daca nu-ti place culoarea si formatul, nu-i rau sa-i schimbi.

| MISLO explică (pentru mi25):

E bine, cred ca e ok daca ii mai folosesc ăștia vreo 1-2 luni