| Jibo a întrebat:

Salut am o problema am scris si zilele trecute de ea pe TPU.Deci.luni mi-a aparut un ganglion sub lobul urechii drepte.Am crezut ca e rubeola. M-am dus la medic, s-a uitat in gat si a zis ca este imflamat si de aia s-au umflat ganglionul. Mi-am dat augumentin de 1000.Am zis ca stau pana miercuri dimineata, sa vad daca imi iasa bube sau ceva pentru ca nu aveam incredere in ce a zis medicu, chiar daca e medic. Mierucir dimineata nu aveam nimic si am inceput sa iau pastile.Ieri(vineri)dimineata, pe la 10 cand eram la scoala, mi-au iesit bube si am facut deci rubeola.Infectia in gat inca o mai am si ma doare tare, ce pot sa fac, ce pot sa iau? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| babzibazatu a răspuns:

Antibioticele scad nivelul sistemului imunitar ca sa poata sa functioneze, iar sistemul imunitar fiindu-ti scazut, ti s-a declansat rubeola.
Pentru infectia in gat ti-as recomanda sa iei niste calmante (de supt, gen strepsils), si sa iei multa multa vitamina C pe cale naturala (mancand multe lamai, portocale si band ceaiuri).
Inca un sfat care pe mine m-a ajutat foarte mult cand am avut raceala: Ia o cana cu apa si pune multa sare in ea, si amesteca pana se dizolva. Dupa aceea fa gargara cu acea apa tinand apa mult timp in fundul gurii (30 secunde - 1 minut sau mai mult) si apoi scuipa apa si repeta procesul. Dar ia neaparat vitamina C, ca altfel sistemul imunitar nu o sa respinga infectia!

Succes!

| Jibo explică:

Ascovit Plus vitamina C cu propolis e bun nu?

| babzibazatu a răspuns (pentru Jibo):

E bun cred, dar sa iei si fructe multe si sa bei ceaiuri cat se poate de fierbinti!