| Cobq23 a întrebat:

Salut, am o problema cu mancatul, de câteva luni mananc foarte putin si sunt și slab, am 1.75 52 kg. Saptamana asta am calculat cam cât mananc zilnic și mănânc cam 500g mancare zilnic, ma satur repede și am cam 2 mese pe zi. Ce pot face în legătură cu asta? Lichide beau foarte mult vreo 3L de apa pe zi și alte 4l de sucuri cola, Sprite etc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Daca nu slabesti mai departe e okey, nu e nici o problema, depinde de asta, daca slabesti in continuu nu e bine deloc.
Daca bei 4 L de suc pe zi e normal ca nu ti-e foame, ca zaharul din suc iti ia foamea

Daca zici ca bei 4 L de sucuri, ai 1750 Kcal doar din astea daca au zahar, plus cele 500 g mancare, bati un 2200 Kcal deci exact cat arzi, ar trebui sa nu slabesti si sa te mentii.

Daca slabesti trebuie sa mananci mai mult.
Depinde 500 g de ce anume? Ca daca e mancare gatita ai cam cam 400 Kcal, daca mananci 500 g paine ai cam 1300, daca mananci 500 g de ciocolata ai 3000.

Deci ca sa mananci mai mult, scade cantitatea de suc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

7 litri de lichide pe zi? Esti sigur ca ai scris corect? laughing

| Cobq23 explică (pentru anonim_4396):

Da fără nici o greșeală nu pot sta 10 minute fără sa iau o gura de ceva happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai o problema cu bautul de apa si sucuri, nu cu mancatul...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ești foarte bine, nu ai nevoie de nici o schimbare corporala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba nu e deloc foarte bine. A zis "slab" deci e băiat, pentru un băiat e foarte slab. Și pentru o fată e puțin. E subponderal.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Și cum voiai să fie? Cât ușa? Cât zece ghiulele laolaltă pe doua picioare? E tânăr și slab, să profite de greutatea asta corporală, ajută mult. Se mișcă mai ușor, obosește mai greu. Mai gândește-te!

| Cobq23 explică (pentru anonim_4396):

Prefer sa fiu gras decât asa

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cobq23):

Dup-aia nu o sa se mai uite nici o fată la tine. E păcat de tine, ai atâta tinerețe și speranță, viitor...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

500g de mâncare nu înseamnă nimic. De ce zic asta?
500g de castraveți o să fie vreo 200 de calorii.
500g de unt de arahide o să fie 3500 de calorii.
Deci în funcție de CE sunt gramele alea poate fi și mult și puțin. Numără caloriile, nu doar gramele.
Părerea mea este că ce ai zis cu 3L de apă și 4L de suc este imposibil. Eu beau 4L de apă și mi se zice că e foarte mult și chiar e destul de mult. Dar 7L e enorm chiar și pentru o persoană de 2-3 ori pe măsura ta.
Cât despre greutate, ești subponderal, cu 10kg în plus te-ai apropia de normalitate. Ce să faci? Păi mănânci mai mult. Probabil 50% în plus față de cât mănânci acum. Iar în loc de 2 mese, să fie 3-4.

| Cobq23 explică (pentru anonim_4396):

Vorbesc foarte serios nu pot sta 10 minute fără sa beau ceva și îmi fac griji mari

| Cobq23 explică (pentru anonim_4396):

Mai mereu mananc doar carne aripioare de pui, mușchi de vita, copanele, cârnați

| Mosotti a răspuns (pentru Cobq23):

Ti-e sete de bei atata?

Urinezi des?

De cand mananci asa putin si bei suc 4 L pe zi?!

| IchigoKurosaki a răspuns:

Opreste-te din baut apa ca disperatul, si bea doar 1 litru jumate, iar la inaltimea ta si greutate ar trebui sa ai vreo 75 de kilograme. Poate ca esti suparat zilnic/deprimat si nu ai chef sa mananci.
Mergi la psiholog

| Cobq23 explică (pentru IchigoKurosaki):

Depresiv îs și cred ca am mai multe probleme ca nu am prieteni și societatea ma cam urăște, ma joc toată ziua la pc și beau sucuri

| IchigoKurosaki a răspuns (pentru Cobq23):

Pai de aia incearca sa-ti faci prieteni noi atunci

| OmuCuProgramarea a răspuns:

Cum sa fi ma slab mai baiete cand tu bei cate 2 PET-uri de suc pe zi?

| Mosotti a răspuns (pentru OmuCuProgramarea):

Pai si daca bea atat ce? Ca abia daca bate un 2200 kcal zi cu peturi cu tot, ca 4 L de suc cu zahar are cam 1750 Kcal, si ce mai mananca, bate un 2200, deci cat arde, de aia nu se ingrasa.

Si daca a fost si inainte slab, se mentine.

Normal ca daca bea atat suc, nu mai are foame decat f putin, ca zaharul ala ia foamea, are cam 400 g zahar pe zi la 4 L de suc.
Ca sa metabolizeze corpul atata zahar, pancreasu baga insulina cam 9 ore, deci are combustibil destul timp.

| Picasso98 a răspuns:

Îți umpli stomacul cu prea multe lichide. Lasă bolile de sucuri (bea sucuri naturale). Încearcă să mănânci mai des pe zi (3 mese obligatorii si ceva gustări între ele)