| BracKMyhay95 a întrebat:

Am o problema cu niste bubite ca de tantar care mi-au aparut pe picioare de vreo 2 zile! Vreau sa stiu cam ce ar putea fi, nu sa imi spuneti ca sa ma duc la dermatolog ca in momentul de fata nu am timp. PS: Sambata am fost la bazin iar Duminica la peste peste Dunare la un lac unde am stat cu picioarele goale in apa!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Sigur te-a piscat ceva:ori tantari ori ceva din apa. Incerca sa dai cu zeama de la frunzele de aloe vera(calmant, astringent) si sigur vor dispare si mancarimile si roseata.Am patit-o eu:in apa marii, la bulgari, dupa furtuna au aparut niste ganganii mai lungi, care piscau.Acasa,cand am venit, ma manca de muream si am dat de 2-3 ori cu zeama de aloe si s-a vindecat de tot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ma gandesc sa nu fi luat vreo boala de piele de acolo de la bazin.
Ar trebui sa mergi la dermatolog, fara discutii, poate ai o ciuperca.
Sau poate ai facut vreo alergie la mancare ceva.
Te pup!

| T82 a răspuns:

Daca te mananca poate sa fie chiar de tantar sau daca ai fost la peste si ai stat cu picioarele in apa poate te-a ciupit ceva

| Alex1234123 a răspuns:

Daca este de la tantari nu ar trebui sa ai numai pe picioare.

Du-te la medicul de familie, nu ar trebui sa dureze mult acolo, sau tute la vreo farmacie si intreaba farmacista.

Sa te faci bine!

| MariucaTeIntreaba a răspuns:

Ohh pai daca ai fost la bazin sigur a fost o substanta in apa ( clor ) sau poate ai mancat vreo sunca? sau carne? sti1 tu vara nu sunt atat de proaspetehappy Poate te ai intalnit cu niste furnici? Sau de la sapunul (gelul de dus) cu care te ai spalat? Sau de la acarieni? ai ceva vechi? un prosop sau?
Oricum iti trebuie o crema de galbenele cu care trebuie sa te ungi cand simti ca te mananca.