| vladsteaua a întrebat:

Am o problema cu viermii intestinali (oxiori) daca mananc ceva dulce ma umplu cu viermi si ma mananca foarte tare zona anusului. Daca fac pauza si nu mananc dulce o perioada dispar si viermii iar daca mananc o bomboana dupa pauza asta imi apar din nou. Ce imi recomandati sa iau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Un tratament naturist sa scapi de viermii intestinali este:
sa manaci zilnic, timp de 7 zile, cate un pumn de 50-100 seminte crude de dovleac (NEPRAJITE si NEPOROCESATE) pe stomacul gol.
Faci pauza 14 zile si apoi repeti tratamentul cu seminte crude, pentru inca 7 zile.
Pe toata perioada tratamentului nu ai voie: lapte, branzeturi, sucuri si nimic dulce, deloc!

Acestea sunt semintele care trebuiesc luate:
https://www.putereaplantelor.ro/......00-gr.html

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Viermii intestinali (oxiuri) nu dispar din intestinele tale, chiar daca nu mananci dulce, stau cuminti si innebunesc doar cand ii hranesti cu dulce.
Mergi la farmacie si cumpara medicamenete pentru viermisori, stiu farmacistele ce sa-ti dea.
Tratamentul este foarte strict, pentru ca nu ai voie sa comnsumi: lapte, branzeturi si dulciuri cu cateva zile inainte de tratament si 4 saptamani dupa tratament. La 2saptamani dupa prima transa de tratament, se repeta tratamentul, ca sa elimine si larvele de viermi.
Igiena poponetului este stricta: spalat dupa fiecare scaun si schimbat chilotul. Scaunuld e la WC se dezinfecteaza de fiecare data dupa ce stai pe el, pentru a se evita depunerea de oua si recontaminarea.

| HerculePoirot a răspuns:

Mergi la medic, nu o sa-ti dispara daca nu iei tratament, Metronidazol, Furazolidon sunt bune pentru paraziti.Pe langa tratament ar fi trebui, de fapt, ar fi foarte indicat sa iei si niste probiotice pentru ca medicamentele alea iti distrug flora intestinala odata cu parazitii.Consuma usturoi crud, baga vitamina C la greu si nu mai manca dulciuri.Peace!happy

| Violleta2022 a răspuns:

Un alt tratament naturist impotriva oxiurilor este:
usturoi fiert in lapte, baut dimineata pe stomacul gol.
http://www.formula-as.ro/......esti-12818

NU UITA! Mainile se spala intotdeauna inainte sa te asezi la masa, cu apa calda si sapun si intotdeauna, dupa ce ai fost la toaleta!