| exotickiller a întrebat:

Am o problema dentara...grava.Am o carie,pe care nu am tratat-o,si astazi in timp ce mancam, am simtit ceva tare cand mestecam.La o a doua inspectie,am constatat ca maseaua cu caria s-a... sfaramat pur si simplu.Ce ar trebui sa fac, sau ce o sa faca dentistul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Rainmaker a răspuns:

Salut!
Urat moment! In primul rand te va trimite sa faci o radiografie. Daca radacina nu este afectata, iti va omori nervul cu un ac invelit in arsenic, si in cateva sedinte ar putea sa-ti faca o reconstructie de coroana. Daca si radacina este afectata, va extrage maseaua, urmand ca dupa ce rana se vindeca sa-ti confectioneze o alta masea.

| exotickiller explică (pentru Rainmaker):

Am inteles...multumesc mult!

1 răspuns: