| вєѕтωιѕнєѕ a întrebat:

Am o problema... legata de mine!oh go on

-Am 15 ani... si de cand am inceput sa fumez. am stari din astea. de imi vine sa ma omor. inchid ochii putin si apoi ii deschid si vad asa in ceaţă, dimineata cand ma trezesc parca cineva tot imi zice. chesti dinalea : uitete nu stiu unde ceva de genu, Iar alalta seara dormeam linistita, eram singura in casa cand m-am trezit cana cu apa era sparta si s-a auzit o bubuitura mare. si eu nu am baut de loc din ea si nici nu m-am atins de ea. mi se intampla numai lucruri rele, fel si fel de ghinioane. azi era ma cad in cap. ca m-am impiedicat de o piatra. Va rog ajutati-ma, ce sa fac? ma duc la un psiholog, sau ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Kazimir a răspuns:

@Dyanna esti incredibil de naiva. de la fumat nu ai nici pe departe asa ceva doar de la droguri psihedelice, disociative.
@Ձ۪๏۫۰۪๏۫۰9۪۫ вєѕт ωιѕнєѕ iti recomand sa cumperi de la farmacie extraveral (unele farmacii dau fara reteta) si sa iei cate 3 pastile pe zi. o sa te calmeze si n`o sa ai nevoie de niciun psiholog.

| MoonLight a răspuns:

Uite, asta nu are nici o legatura cu fumatul. Nu este vorba de psihic ci de subconstient. Esti constienta ca fumatul este ceva rau, nu? Si daca esti constienta de asta inseamna ca ti-e frica de urmarile pe care le tot vezi pe pachet sau ma rog...ce ai citit.
Acestea sunt doar intamplari normale, obisnuite, pe care tu le atribui acestui viciu de care banuiesc ca iti este oarecum teama: fumatul.
Vrei sa continui sa fumezi? Bine. Daca nu, si mai bine! Daca vei continua sa fumezi, nu fuma mult si nu mai pune orice prostioara care ti se intampla pe seama fumatului, n-are treaba! Sau daca o sa incerci sa te lasi o perioada, subconstientul tau nu va mai percepe automat aceste fapte ca fiind din cauza fumatului si o sa revi la normal, dupa care bineinteles, daca vrei, poti sa te reapuci. Bafta!

| Alessandro a răspuns:

Bună.
Dar eu nu înțeleg, ce legătură are fumatul cu asta?
Pa-pa.

| aladin03 a răspuns:

Incearca a treia varianta lasate de fumat!

| Ambiguitate a răspuns:

Vezi ce face spice-u din tine, du-te la biserica mai roaga-te si tu, si cumpara-ti gume inloc de tigari

| Cineva3 a răspuns:

Spune-le parintilor sau cere cuiva ajutor unui psiholog. Nu mai fuma asta poate iti provoaca aceste lucruri sunt doar iluzii nu auzi chestii din astea este din vina l-a fumat iti spun sigur. Sper ca te-am ajutat big grin

| Silly a răspuns:

Pai,lasa-te de fumat, mai stai pe ganduri? din moment ce tu crezi ca toate astea sunt din cauza tigarilor, lasa-le! bine oricum nu pot saa-ti faca

| Dyanna_8324 a răspuns:

Bunabig grin. Intr-o zi diriginta ne-a explicat la scoala despre droguri si tigari. In acea zi am cautat pe internet despre ele si scria ca daca organismul este mai sensibil tigarile au un efect nociv. happy
Efectele fizice sunt:
•Senzatie de greata si varsaturi;
•Incetinirea ritmului cardiac;
•Hipotensiune arteriala;
•Hipertermie: transpiratie excesiva;
•Dilatarea pupilelor;
•Tremuraturi ale corpului.
Efectele psihice sunt:
•Ras fara motiv, euforie, relaxare;
•Imposibilitatea de a se concentra, probleme de rationament logic;
•Iluzii senzoriale;
•Distorsiuni spatio-temporale;
•Halucinatii;
•Viziuni autoscopice (iluzia de iesire din corp), senzatie de moarte iminenta;
•Rememorarea amintirilor uitate;
•Senzatie de omniscienta (persoana se crede atotcunoscatoare), clarviziuni;
•Sentiment de depersonalizare;
•Frica, angoasa, tristete, paranoia etc

sunt de acord cu idee ta sa mergi la psiholoc sau al medic si sa incerci sa te lasi:*

Cand iti vine sa tragi un fum ia o gura de apa. si tot asahappy

| tagastatud_6576 a răspuns:

Chestii de astea pateste oricine;-) Eu zic sa nu mergi la psiholog!

| Marian_5450 a răspuns:

Fumatul ar putea sa-ti afecteze cumva creierul prin faptul ca el primeste oxigen de la plamani, asta ar putea cauza vazutul in ceata dar asta este o problema legata de ochi. Vocile auzite ca si din spate, sunt ceva, am patit si eu de multe ori sa aud ca si cum ar striga cineva numele meu din spate, eu intorcand capul si realizand ca nu este nimeni in spate, nu este un lucru paranormal, mai ales ca are legatura cu dimineata, este posibil ca subconstientul tau sa mai lucreze inca si sa difuzeze doar sunete(ssubconstientul transmite imaginile in timpul somnului catre creier(vise) deci sa nu fi 100 iesita din vis.

| Anemone a răspuns:

Cred ca ar terbui sa mergi la biserica, ci nu la un psiholog.happyTake care.

| paula_2056 a răspuns:

Iti zic eu ce ai. daca ai 15 ani... trebuie putin sex, trebuie masturbare... sex oral etc, ai sa vezi ca o sa te faci bine eu asa am facut

| paula_2056 a răspuns:

Draga Alessandro... eu am zis ca de cand am incput sa fumez s.au intamplat chestiile astea