| Problema555 a întrebat:

Salut, am o problemă serioasă și eu sunt ipohondru de fel, de câteva zile îmi era înfundat nasul și am găsit pe tiktok un clip cu o fată ce si-a făcut spalaturi nazale cu o sticlă de apă pe nas și a desfundat tot, și eu deștept ce îs am zis să fac la fel, doar ca am făcut cu apă de la robinet și după instant s-a desfundat dar m-a luat o durere de cap, am căutat pe net și absolut toți ziceau să nu folosesc apa de la robinet pentru ca are un virus ce se cheamă naegleria fowler care îți mănâncă creierul în decurs de 1/10 zile, cazuri puține cei drept dar tot sunt panicat, ce pot face? Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Poti sa nu mai iei de bun tot ce vezi pe tik tok.
Durerea de cap e de fapt de sinusuri. Mergi urgent la Dr.

Spalaturile nazale se fac cu un Neti Pot (un vas ceramic, arata precum lampa lui Aladin), apa fiarta si racorita, in care ai dizolvat o lingurita rasa de sare de mare. Sarea de mare ucide bacteriile.
Asta intr-adevar desfunda nasul, curata caile respiratorii si treci mai repede peste raceala.
Un video demonstrativ:
https://www.webmd.com/allergies/video/truth-about-neti-pots

| Problema555 explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Mi-o trecut durerea de cap, sunt bine acum, nu mai iau de bun nimiclaughing) am încercat odată să văd cum e și gata, sper să fiu bine