| Wordofthanks a întrebat:

Am o problema si as vrea sa ma ajutati cu răspunsuri serioase eu am tulburări bipolare acesta este boală mea am fost la neuro psihiatru mi-a recomandat cerebrolysin si niste pastile problema este ca învăț foarte greu nu rețin lecțiile bine îmi foarte mult timp sa învăț si vorbesc serios am iq 70 si nu stiu ce fac îmi este ciuda de alți colegi care invata si rețin fara probleme uit si repede la teste ma blochez si uit tot nu stiu ce sa fac sa devin un copil normal si sănătos eu am anul viitor bacul si trebuie sa învăț foarte mult am luat si medicamente pentru memorie de 2 milioane si degeaba doctorul neuro psihiatru când o sa vin iar la control îmi va recomanda un medicament pentru memorie dar nu stiu daca o sa fie bun, si când am fost prima oară la el sa mirat cum de am luat premiul 3 la liceu eu mi-am dat foarte mult silința si am si dificultăți de vorbire poate cerebrolysinul o sa ma ajute sa de-a domnul am luat si memo plus si degeaba îmi ia 4 ore sa învăț doua pagini de caiet mic vorbesc serios sad voi ce mi-at recomanda sa iau pe care pe voi va ajutat. Funda si vot!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| DumnezeuTatal a răspuns:

Prostii, si eu sunt bipolara, in afara de mici iesiri ciudate functionez perfect.
Schimba-ti psihiatrul, ala habar n-are ce zice, la iq70 esti la limita retardului mintal, adica undeva gen"Gigi, mami, stai sa-ti sterg balele".
Medicamentele alea sunt de vina pentru pierderile de memorie, acum un an cand m-am apucat prima data de ele adormeam efectiv in baie, si 4 ore la 2 pagini e chiar foarte bine, eu nu reuseam sa inteleg ce mi se spune.
Si acum ca ma uit, nu vreau sa comentez aiurea dar, cerebrolysin e pentru dementa si alte idiotenii.
Pentru tulburare bipolara se dau stabilizatori de dispozitie si in cazul in care e nevoie, antipsihotice.
Uite, daca abia ai primit diagnosticul o sa iti fie foarte greu la inceput, aproape imposibil, mai ales daca starea principala e depresia, dar, o sa fie bine. Te vei obisnuit, vei fii productiv, orice ar aminteste-ti ca nu e o condamnare la moarte. happy