| DirviziuQ a întrebat:

Am o zona a capului unde, cand apas, ma doare. Nu ma doare "in interior" sa spun asa, ci la exterior. M-am uitat in oglinda si nu se vede nimic ce ar putea sa provoace, doar putina matreata si "cojbI'. Oare de la alea sa fie?
Normal, ma gandeam sa merg la medic, insa la ce tip de medic trebuie sa merg? De asemenea, credeti ca e ceva grav?
Multumesc pentru raspunsuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Uneori pielea are anumite zone sensibile fara niciun motiv aparent.

Daca nu este niciun semn, gen pielea nu este rosie, inflamata inseamna ca cel mai probabil nu este nimic. Asteapta o saptamana si vezi daca se schimba situatia.

Daca nu, poti sa mergi la doctor. Insa fara niciun semn vizibil nici doctorul nu cred ca are ce sa iti dea.

| AlexCristi97 a răspuns:

Depinde in ce zona este. Poate te-ai lovit si nu iti amintest. Eu am patit sa ma lovesc (baut fiind) si sa ma trezesc cu durere si sa imi spuna prietenii ca mi-am dat cu capul de vreun rafa si nu mi-a pasat.
Depinde si de intensitatea durerii. Daca te doare incat sa nu poti dormi noaptea, pare grav. In rest as zice ca o sa dispara in cateva zile (daca e ceva lovitura in special). La medicul de familie daca vrei o parere de la un specialist. Pentru matreata, daca te deranjeaza, la dermatolog.