| anonim23317 a întrebat:

Salut,am pectus carinatum si de jumatate de an fac inot intensiv si uneori mai si alerg, dar din pacate nu vad rezultate, eu tot am sperat ca se ca rezolva fara operatie, deoarece cand pun presiune 2 3 minute in partea iesita pieptul devine foarte moale si ma gandesc ca cartilajele inca sunt moi deci se pot rezolva inapoi. Stie cineva ce pot face in continuare, sa imi pun un corset sau ce alta varianta mai am fara operatie? Mentionez ca am fost la doctor care mi-a spus doar sa fac sport si se va rezolva insa nu este asa. As vrea sa-mi pun un corset dar nu stiu un medic specialist care sa ma indrume in continuare

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Intr-adevar problema ta cu care te-ai nascut se poate rezolva cu sport facut intens, zilnic daca este posibil sau de cel putin 3-4 ori pe saptamana cate 1 ora de inot, necesitand ani multi sa se repare pieptul tau, fiindca nu se pot vedea modificari in doar 6 luni. Multa rabdare si mult sport, ca rezultatele se nu vor intarzia sa apara!

Cauta un medic specialist ortoped in clinicile private din Bucuresti si vezi si parerea lor.

Uite aici si un forum unde s-au postat mai multe comentarii despre subiectul "pectus carinatum" cu sfaturi chiar d ela medici:
https://www.romedic.ro/forum/pectus-carinatum-84761