| TheHunter38 a întrebat:

Salut, am probleme cu `acnee`
Pe manadreapta am cateva `acnee` de se numesc asa vre 3 mai mari si 5 mai mici(acneele nu-s vizibile pe mana decat daca se uita cineva de aproape)Totul a inceput acu doua veri cand eram pe campie/hotare si am vrut sa ma odihnesc 5 minute, dar am fost intepat de insecte, au aparut pe mani vreo 2-3 acnee mari ca dupa ce te-ai ars dar asteau au disparut in 3-4 luni, dar in aceeasi timp pe o alta zona a maini, care nu dispar, parca sunt mai multi.Cu timpu i-am taiat din greseala, au sangerat dar sau refacu la loc,
Ma deranjeaza un pic, dar mai mult sunt ingrijorat sa nu fie vreo infectie serioasa, mai ales ca le am de muuulta vreme,.
Cineva mi-a zis sa le frec cu usturoi, apoi sa le bandajez, sa fac asa 2-3 ori si dispar, dar inca n-am incercat.
Stiti alte remedii? creme, Sau ati trecut prin experiente smilare?
DAu funda+vot

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| yellowalien a răspuns:

Daca ai negi, din cate am inteles nu ai voie sa-i tratezi de capul tau decat daca prezinta culoare normala(culoarea pielii).
Eu am scapat de ei si iti spun exact cum: ideea ar fi sa-i inmoi si sa-i sufoci, dar trebuie sa ai putintica rabdare si sa nu uiti sa faci "tratamentul" in fiecare seara.
Inainte de culcare puneam o feliuta mica de usturoi pe fiecare neg(aveam 2 pe 2 degete diferite) si acopeream cu leucoplast. Dimineata desfaceam bandajul si lasam pielea in pace. A 2-a seara repetam procedura, insa trebuie sa stii ca de la usturoi, pe unul dintre degete am facut o basicuta, pentru ca mi-a iritat pielea, asa ca dupa cateva zile, in loc de usturoi am inceput sa pun seara o bucatica de frunza de aloe-vera. Au fost vreo 2-3 seri in care am pus ceapa, chiar si ulei de ricin, toata ideea este sa fii consecvent si sa ii "sufoci" si inmoi in fiecare seara. Dupa cateva saptamani se vor usca si pielea isi va reveni.
Uite niste negi: https://lh3.googleusercontent.com/......Y/negi.jpg Daca asa arata si ai tai, atunci multa bafta cu tratamentul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ACNÉE s. f. Boală de piele caracterizată prin apariția, mai ales pe față, a unor coșuri, puncte negre etc., care adesea supurează
in niciun caz nu ai acnee pe maini laughing
faza cu usturoiul si bandajatul stiam ca e pentru negi
eu as zice ca e o infectie...so...mergi pana la doctor ca nu e dracu asa de negru cum pare happy

| TheHunter38 explică (pentru anonim_4396):

A, da! cred ca negi se numesc.