| AlexxYzzy a întrebat:

Am probleme cu somnul destul de mari, ce somnifere sau altceva ce se pot elibera de la farmacie fara prescriptie au efect mai rapid?
Imi stiu situatia, nu caut raspunsuri de genul "ah nu ar trebui sa iei somnifere" etc, cine nu are raspuns la obiect, sa nu raspunda. Mersi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Somnifere nu se pot da fara rețetă, dar poti lua dormax sau optisomn au melatonină si induce natural somnul,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Melatonina, dar te sfătuiesc sa mergi la un specialist ca să ți se dea doza potrivita dacă nu vrei sa ai efecte secundare. Trebuie sa identifici cauza ce te o adus la insomnie și sa o elimini poate fi stres, depresie, anxietate orice. Și eu am avut 2 săptămâni insomnie da nu știu cum o trecut nu am luat somnifere deloc
Sau poate ai luat un tratament și l-ai oprit brusc insomnia are multe cauze.

| Nume6 a răspuns:

Totuși daca nu poţi dormii ori ai probleme cu tristeţea sau stresul ori o problemă medicală care necesita tratament. Te hidratezi corect? Dormi la ore fixe? Mănânci la ore fixe și ai o alimentaţie echilibrată? Laptele cald înainte de culcare te ajută, sau ceai de mușetel.

| Mandeliu a răspuns:

Salut!

Pana sa iti faci dreptate singur cu demonul care nu te lasa sa dormi si sa te repezesti la farmacie sa iti iei munitie sa te bati cu el, eu zic sa dai o tura pana la doctor si sa ii descrii inamicul, ca mai apoi el sa iti dea sfaturi despre unde il doare mai tare.

Pe bune acum, cu somnul nu este de joaca, si ar fi cel mai bine intai sa mergi la doctor si sa ii descrii situatia, ca mai apoi sa te ajute.

Succes si numai bine, ai grija!