| IoanaPuppy31 a întrebat:

Am racit weekendul asta la o nunta fiind foarte frig noaptea afara. Niste sfaturi si niste remedii pentru nasul infundat? Maine incep un curs si nu as vrea sa merg asa racita acolo... sad doar maine merg la medic

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Eu combat răceala așa : îmi cumăr lămâi și storc în apă și beau doar apă cu lămâie, beau ceai de echinaceea sau unu luat din lidl cu măr și vitamina C și seara înainte de somn iau parasinus sau nurofen răceală

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

"Raceala netratata tine 7 zile. Daca mergi la medic, cu tratament scapi intr-o singura saptamana" - spune vorba.

Mergi la farmacie si cumpara picaturi de nas, repectiv cateva pachete de servetele.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu trece de pe o zi pe alta raceala, in maxim o saptamînă vei scapa de ea doar dacca i ei tratament, altfel nu.

| Bizon95 a răspuns:

Mergi la medic pentru tratament

cumpara vitamina C evervescenta de 1g (1000mg) pastila si cu zinc

pentru nas, cel mai tare e vibrocil duo, insa E CEL MAI TARE, deci, citeste prospectul cu multa atentie si testeaza cu un puf dupa care astepti 30 de minute sa vezi daca nu ai reactii adverse

mie vibrocil duo imi rezolva nasul 100% oricat ar fi de rau

| RobertMoon a răspuns:

Parasinus pentru că conține o substanță care relaxează bronhiile și te ajută să elimini mucozitățile vrând nevrând o dată la 4-5 ore poți lua câte o pastilă și Bronhexim picături la nevoie (decongestionant). Nu e nevoie sa mergi la medic pentru ceva atât de banal, sunt cabinetele pline de astfel de cazuri.

| Elyteea a răspuns:

Consulta un medic de familie, sa nu se agraveze, dar daca ai incredere in tine si in medicamente, poti incerca niste picaturi nazale de la farmacie sau sa faci infuzii cu musetel.