| BigLike a întrebat:

am sensibilitate dentara. (foarte mare) efectiv partea de jos a tuturor dintilor este aproape transparenta, ma dor se poate sa nu mai am smalt? daca da cum rezolv problema? dentistul ar putea sa imi dea ceva ca sa am din nou smalt? ofer funda multumesc frumos anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| alex495 a răspuns:

Ma gandesc sa nu fie o carie interdentara care s-a extins. Destul de grav, nu prea mai are ce sa faca, dintii sunt bolnavi si trebuie curatat pana la gingie si pusa coroana sau in cel mai rau caz scosi si pus dinti cu surub ( imi scapa acum cum se numesc). Eu am avut o masea asa, ma durea si paine daca mestecam o data in ea si incepu se sa fie coltul cu caria mai transparent, chiar s-a si rupt bucata respectiva cand am spart un covrig dupa ce incepusem tratamentul si doctorul meu foarte,, destept" mi-a zis sa mestec in ea ca asa o stimulezi sa se vindece.