| marincka a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare. Ciclu menstrual deja dureaza de 11 zile( care dura 5-6 zile) care ar fi cauza? Sau poate sa influenteze clima ca m-am mutat in alta tara? Sau din cauza contraceptivelor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Oana2106 a răspuns:

Într-adevăr, clima ne influenţează organismul. Însă nu ştiu dacă are legătură şi cu ciclul menstrual. Cel mai bine ar fi să discuţi cu medicul de familie care îţi poate recomanda un medic endocrinolog. Eu cred că ai o dereglare hormonală, dar tratamentul ţi-l poate prescrie doar un specialist, el va ţine cont de reacţii alergice la anumite substanţe, vârstă, alte medicamente pe care le iei sau le-ai luat şi mulţi alţi factori. Îţi doresc multă sănătate!

| claudia1981 a răspuns:

Eu cred ca de la contraceptive. consulta un doctor clima nu nu poate modifica atata timp

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acestia pot fi factori ai dereglarii menstruatiei, dar daca dureaza 11 zile, este foarte posibil ca ceva sa nu fie in regula(indiferent ce se intampla, daca tine mai mult de 8 zile,este cazul sa-ti pui niste semne de intrebare,iar in cazul tau tine mult prea mult).Cu prima ocazie, fa o vizita la endocrinolog, pentru a te asigura ca nu este nimic grav.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca iei contraceptive, inseamna ca nu este preparatul potrivit. Oricum, orice menstra care dureaza mai mult de 10 zile, impune consult ginecologic. Nu poate fi de la clima.

| Oana2106 a răspuns:

Fundă?