| VoicuStefanDaniel a întrebat:

am si eu o intrebare. de 3-4 zile ma cam prins o raceala nas infundat, sunt ragusit, ma racait putin pe gat, febra nu am facut, aveam asa o stare de oboseala, nu mai aveam chef sa ma tin nici pe picioare. si cu ocazia asta mai am si niste greturi, nu sunt puternice, totul a inceput de cand ma lu.at raceala sa fie din cauza asta? inainte era totul normal, dar tot mai aveam seara o mica greata si imi tracea. dimineata cand ma duc la scoala imi vine putina greata si imi trece. eu acu 1 luna am avut o problema cu stomacul din cauza la hamburgeri cola pepsi si pizza la greu. si tin cont, ca nu am mancat deloc ziua doar noaptea ziua numai dulciuri si cola. uni prieteni zic ca sunt sensibil la stomac, ce inseamna asta? si cum pot sa nu mai fiu sensibil? Dau Funda! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MissHoran a răspuns:

Probabil organismul tău nu si-a revenit total...Cola distruge stomacul deoarece conține pepsina, un acid pe care stomacul nostru il produce in timpul digestiei... Raceala e ceva normal, nu cred sa aiba vreo legatura... probabil corpul tau e slabit iar durerea s-a reinstaurat. Si pe mine ma doare frecvent burta cand sunt racita si ametesc... Cel mai bine ar fi sa consulti un medic pentru ca e posibil sa ai gastrita. Respecta mesele principale si încearca sa nu mai consumi dulciuri!

| VoicuStefanDaniel explică (pentru MissHoran):

Gastria? really? nu am asa ceva, nu ma doare burta, e altceva la mine. si nu am greata sa zici ca acolo ba vomit sau etc acum imi vine o pofta de mancare de mor si dimineata si la pranz nu stiu ce e dar n-are cum sa mai ma ia, nu mai consum cola pepsi nu mai halesc hamburgeri pizza rare ori dulciuri mai rar doar 1 corn 2 pe zi... nu ca inainte goleam magazinu laughing e ceva trecator cred eu am tinut regim, cu ceaiuri, branza de vaca ce mai se consuma la regim si fructe consumam, ma lasa ma lu.at iar, du[pa aacea a inceput un fel de arsura acu 1 luna, mi-a trecut. pe urma aparuse iar ca un fel de arsura dar simteam cami vine mancarea inapoi. si mi-a trecut si asta dupa aceea totul normal acu 4-5 zile am mancat iar niste carnati cu muraturi si mi-a venit scuze de expresie "sa ragai" dar probabil eram racit.

1 răspuns: