| Sweety_6865 a întrebat:

Salut am si eu o intrebare.Deci undeva de vreo 3 zile am niste usturimi, niste scurgeri albe si brinzoase(miros urit nu este) uneori parca am si niste mincarimi eu in trecut am avut candidoza am fost la verisoara mea si m-am sters cu prosopul ei.Am primit un tratament pentru candida doar ca am uitat cum se numesc(ca niste luminarele intravaginale... Acum nu stiu, nu aveam de unde din nou sa iau candida asta, dar nu mai pot poate daca cineva a trecut si stie sa iau vreun tratament.Nu vreau din nou sa ma duc la ginecolog nu prea imi place pe acolo sa ma duc...Va rogg

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Tratamentul candidozei este cat se poate de simplu. La femei, intern, prin introducerea in vagin de ovule antifungice (impotriva ciupercilor) si extern, prin aplicarea unei creme antifungice la nivelul vulvei, in general timp de doua saptamani. Desi criza este usor de tratat, candidoza poate recidiva frecvent, datorita reinfectarii prin contact sexual cu partenerul infectat sau prin persistenta cauzelor ce au generat ruperea echilibrului si dezvoltarea excesiva a ciupercii Candida Albicans. De aceea este de foarte mare importanta gasirea exacta a cauzei si eliminarea ei. Si pentru o mai buna intelegere a acestui aspect iti voi da un exemplu.

Pentru a rezolva aceasta problema a candidozei nu trebuie actionat asupra efectelor (mancarimi, scurgeri, etc.) ci asupra cauzelor. Trebuie sa stii foarte bine care este cauza si asta o poti afla numai impreuna cu medicul care trateaza. Degeaba urmezi tratamente cu ovule sau tablete daca nu indepartezi cauza care a dus ruperea echilibrului in flora vaginala. Nu trebuie "sa scapi de candida" (exista la toti oamenii dar numai unii au probleme) ci trebuie sa scapi de cauza care duce la aparitia infectiei. De exemplu daca acest dezechilibru vaginal este cauzat de un diabet, nu vei scapa de probleme pana cand nu vei scapa de diabet... ovulele folosite ca tratament nu pot decat sa actioneze temporar asupra echilibrului florei vaginale. Imediat dupa intreruperea folosirii ovulelor problema va reapare fiindca diabetul este in continuare cauza netratata. Am folosit diabetul numai ca exemplu, nsa pot fi si alte cauze, dupa cum ai vazut.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate, n-o sa te poti trata dupa ureche de ceva atat de grav, mai ales ca deja ai depasit momentul optim pentru tratament (adica primele 48 de ore de la debutul simptomelor). Du-te urgent la ginecolog, o candidoza netratata la timp iti poate nenoroci toata viata.

| iulikka a răspuns:

Atunci du-te la doctorul de familie sa iti prescrie ceva, sau de la farmacie sa iei ovule (Poliginax spre exemplu sau ovule preparate de farmacii), sau sa te speli cu bicarbonat medical si cu ceaiuri de coada soricelului sau de galbenele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ce sa-ti spun este o reclama la TV cu o crema pentru candidoza. tratament de 3 zile. incearca si tu crema aceea. poate e buna. Se numeste Canesten Gyn 3