| AlexIm123 a întrebat:

Salut! Am și eu o nelămurire
Mi s-a administrat 2 antibiotice ( Tavanic și doxiciclina ), doxiciclina in prima zi de 2 ori pe zi, ca probiotice a dat nexium ( care se ia pe stomacul gol) și linex care se ia cu doua ore înainte de antibiotic,
Nelămurirea mea este, cum iau de dimineață ambele probiotice înainte de a lua antibioticul? Mulțumesc frumos

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| nashu40 a răspuns:

Bună ziua!
Din ce știu eu, probioticul se ia la două ore după antibiotic.
Dar sincer, mi se pare foarte ciudat să iei două antibiotice concomitent. Să nu atace inima.
Zic și eu.
Sănătate!

| AlexIm123 explică (pentru nashu40):

Da, m-am interesat mai mult și am văzut că probioticele se iau după antibiotic, ideea e că nu știu cum să le iau, in prima zi ar trebui 3 pastile de antibiotic, doua de același tip și una diferit, și după câte două în fiecare zi de tip diferit, și nexium ăla, după cât timp distanta iau antibioticul și etc, îmi dă bătăi de cap laughing
Mulțumesc oricum