| masteradev a întrebat:

Salut, am și eu o poveste mai complicată și vreau să știu ce să fac.
Eu am dinții genetic mai slăbuți și am fost la dentist după mult timp când mi am înfruntat frica și deja am venit prea târziu, ceea ce mi-a recomandat dânsa fiind coroana dentară. Ok zis și făcut, mi-a explicat tot ce trebuie însă am ales sa nu o fac la ea din motive personale, ea doar mi-a scos nervii și a făcut tratamentele necesare. Am mers la alta persoană care are certificat de tehnician care are laboratorul său personal și a fost de acord să îmi accepte lucrarea însă la sfatul celei ce s-a ocupat de tratatul dinților am întrebat o mama fiind martora daca coroana pe care mi o face este din ceramica integrală și nu conține metal și alte lucruri și ea a spus că da, este ceramică. Bun, am venit la șlefuit și când îmi șlefuia dinții cei doi frontali de sus că ei sunt stricați au început să doară, nu era o durere insuportabila, durea, eu i-am spus dânsei că mă doare însă ea a continuat și i-a șlefuit pe toți ca mai apoi eu sa aflu că nu mai pot sa tratez nimic odată ce ea mi i-a șlefuit, am zis ok poate trece, a venit ziua când am venit la "proba metalica" a zis ea, când ea a venit la mine cu dinți creați pur și simplu din METAL, ca mai apoi să îmi explice că peste metal se adaugă material ceramic și apoi se dau cu lac, eu necunoscand mare lucru am fost de acord și ea a luat mulajul tot tot și astăzi când am mers să mi i pună. ce credeți, mi-a făcut niște dinți lati și imenși, ca sa înțelegeți doi dinți de ai mei naturali de jos nu făceau cat unul singur, sunt super lati, inestetici și pe deasupra, ea s-a chinuit sa mi bage lucrarea și mi-a forțat măseaua pe care eu am păstrat o care acum mă doare îngrozitor din cauza că coroana apasă direct pe ea și au început durerile înăuntru, de când a băgat metalul asta in dinții mei naturali. Eu nu sunt de acord cu așa ceva, ce ar trebui sa fac? Sa merg la ea sa mi-i taie și să mi dea banii înapoi? 3000 de lei nu ii câștigi așa ușor să ți permiți să îi arunci, aștept răspunsurile voastre, mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Acel metal e pivotul care face legatura intre radacina ta naturala si viitoarea coroana pe care o pui pe dinte, deci ala nu e dintele. Durerea aia pe care ai simtit-o e normala, ti-a umblat si la gingie, a scobit-o putin ca sa se potriveasca la mulaj cum trebuie, dintele din moment ce are nervul scos n-are cum sa mai doara, devine ''fara viata'', e normal sa te mai doara si dintii de langa cand iti pune lucrarea pentru ca nu esti obisnuit cu ea, simti ca te strange, ca pune presiune, dar in mod normal dupa 1-2 zile dispare orice discomfort. Problema e la estetica, ca nu se potriveste ca dimensiune cu dintii tai, ai putea discuta cu dentistul daca se mai poate ceva, poate sunt coroane provizorii astea si nu sunt cimentate definitiv, poate ti se pare tie ca sunt mai mari pentru ca ai avut dintii subtiati cu tesut distrus, discuta cu dentistul.

| masteradev explică (pentru Drimmero):

Nu știu dacă mi-a pus pivot, eu am văzut dinții în sine și ei sunt din metal și am văzut și dinți confecționați din ceramica și clar nu e același lucru, a dat cu ceramica pe ei și apoi le-a dat luciu, luciu care nu se prea observă și sunt super mari, îmi ies din gură daca pot sa zic așa.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Iată că se adeverește proverbul "Scumpul mai mult păgubește". Trebuia să mergi la același doctor, nu la tehnician. Doctorul trebuia sa te pună să alegi forma, culoarea, materialul, samd. Dacă nu îți place lucrarea, trebuie să îți dea jos coroana, să îți facă alta, deci alți bani, altă distracție. E normal să puna pivoți de metal, ăia susțin coroana. Probabil a făcut pivoți mari, fiind vorba de incisivi, dinții cu care muști, deci cel mai intens solicitați. Fiind mari, pivoții vor necesita mai mult material compozit să fie acoperiți, așa că tot la dinți cât lopata ajungi. Alternativa e să îți faci implant, dar și aia te costă probabil niște mii de euroi.

| masteradev explică (pentru MihaiSpeedster):

Păi trebuia dar eu am întrebat o pe femeie de la început daca dinții pe care mi-i face sunt din material ceramic complet, iar ea a spus că da și am mers la ea, deci pe românește m-a mințit.