| JuSt222 a întrebat:

Salut,am si eu o problema.Am baut si am fumat tigari la psota dupa o fata care din cate am auzit sora ei are hepatita.Panica mea este acum urmatoare..Se poate sa fii luat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Ce treaba are boala surorii cu fata respectiva,poate o fi internata respectiva sau e in tratament si nu este contagioasa,acum daca un membru al familiei are o boala nu este obligatoriu sa il aibe toti, nu iti dai seama ca in felul asta se poate creea o pandemie, eu cred ca poti sta linistit, sau daca ai dubii, intreab-o pe ea daca si-a facut analizele si daca le are normale nu ai motive de temere

| TizZu15 a răspuns:

Da,problema este ca s-ar putea sa o fu luat.
Casesti mai multe informatii aici:
http://www.hep.ro/informatii/

| 123lalala a răspuns:

Deci sora ei are hepatita nu ea?

| AsaBhayNene a răspuns:

Nu este obligatoriu dar atunci cand un corp strain provenit di corpul bolnavei(saliva, stranut...etc)ajunce in corpul unui sanatos(sora)sanatosul devine bolnav. Probabilitatea de a fi luat boala este de 50%. Sper c-am ajutat papa. funda?