| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am si eu o problema. Daca am fumat dupa cineva care isi rupsese un colt din measea si sangera exista probabilitate de hiv?

Mentionez faptul ca sangera insa pe tigare nu era sange, nu stiu daca a udat-o gen a atins cu saliva... Exista probabilitate mica / mare?

Nu am stiu acest lucru, l-am vazut scuipand sange dupa ce am terminat tigarea deci nu a fost un moment de inconstienta.

Nu aveam rani in gura care sangerau.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| parvuconst a răspuns:

Nu este nicio problema stai linistit, pe viitor nu mai fuma la posta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Saliva n-are nici un efect deoarece ai nevoie de 6 l pentru a te infecta cu Hiv, despre sange nu stiu-oricum daca nu ai inghitit sange poti sta linistit.

| Boru_Daria_Maria_1984 a răspuns:

Neeeh, nu cred ca e vreo sansa.

| sheicu a răspuns:

Stai linistit ca nu ai nimic, nu se ia prin saliva sau saliva amestecata cu putin sange, se ia prin contact direct cu sursa de sange, mai ales ca nu era nimic pe tigara. asa ca stai linistit.

| NoName45870679 a răspuns:

Nu cred

| William a răspuns:

Ba tu n-ai bani de tigari, fumezi de la cine apuci? Sper ca nu o sa ai nimic dar vezi ce risti daca fumezi tigarile tale?

| Mayuri a răspuns:

Te duci peste vreo luna si iti faci testul HIV, si il repeti la 2 luni, la 3 luni si la 6 luni. Saliva a fost contaminata cu sange infectat HIV, deci ai luat contact cu limfocitele T CD4+ infectate, asa ca NU, NU poti sa stai linistit. Daca nu ai rani vizibile la nivelul cavitatii bucale, aia nu inseamna ca nu ai rani deloc si ca mucoasa bucala este perfect intacta.Simplul periaj al dintilor provoaca microrani. Daca ai luat contact recent 24/48 ore mergi la medicul de familie sau la infectioase si povesteste ce ai facut ca poate ai sanse sa fii pus pe tratament cu antiretrovirale si sa scazi sansele de a fi infectat la 0.