Întrebare recomandată | JuSt222 a întrebat:

Salut am si eu o problema..Imi vine sa mananc incontinu, am senzatie de foame imediat dupa 20-30 de minute dupa ce am mancat...
Am facut culturism 1 an de zile, am tinut regim alimentar baza pe multe calori...
Acum problema este ca am luat-o mai usor si am inceput sa pun strat adipos fiindca imi vine sa mananc non stop... Ce pot sa fac?
Suplimente nu am luat.
Se poate sa fie stomacu marit, cum pot proceda?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
Pai din cate stiu eu..cand ti se face repede foame cand chiar acum putin timp ai mancat inseamna ca mancarea pe care ai mancat-o nu contine substantele de care are nevoie corpul tau la momentul respectiv. Spre exemplu: daca mananci ceva nesanatos gen chips-uri imediat pe vreo jumatate de ora ti se face din nou foame, deoarece chips-urile sunt bagate in lipide(grasimi) ceea ce rezulta ca corpul tau nu are nevoie de lipide in acel moment.
Incearca sa mananci multe legume, fructe si salate.
Sper ca te-am ajutat.
Numai bine si sanatate.

| PanaceuUniversal a răspuns:

Da, probabil problema ta vine de la un stomac marit! Un profesor ne-a spus candva, ca in astfel de cazuri, inainte de masa sa bem 250-500 ml de apa, scazand cantitatea treptat. Deasemenea cateva zile va trebui sa te chinui sa mananci numai 2-3 mese pe zi

| Syndre a răspuns:

Dacă îți e foame chiar mereu ar merita să faci un control la medic, poate ai o problemă.
Încearcă să-ți controlezi porțiile, mânâncă bine(proteină care să te țină de foame) și mânâncă multe legume ca să-ți umplii stomacul cu ele că nu prea au cine știe ce calorii. Ai grijă că arunci toată munca aia de la sală dacă te îngrași.

| Dummy95 a răspuns:

Ai foarte mare grija cu un regim hipercaloric, mai ales daca ai probleme cu ficatul. Mergi la medicul de familie sa iti dea trimiterea gratuita si mergi sa iti faci analizele, daca acum ai ficatul afectat, o sa iti dea un tratament cu stamine si un hepato-protect. Pofta ta de mancare nu ar trebui sa te ingrijoreze, ca mai pui cateva kg in plus, nu conteaza, important este sa fi sanatos!