| Vali215 a întrebat:

Am terminat liceul, am luat bac-ul si imi doresc sa intru la Academia de Politie "Alexandru Ioan Cuza" din Bucuresti, insa, am o problema. Acum doi ani si jumatate am avut un accident in care mi-a fost taiata mana, mi-au fost taiate cateva vene si un tendon. Acum, imi pot folosi mana destul de bine, pot ridica greutati si toate cele, doar ca e o problema daca ma lovesc in acel loc. As mai putea intra la academie cu o astfel de problema? Sunt adeptul sportului, sunt destul de bine facut, dar mana mea nu e 100% ok.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

La această întrebare, doar cei din comisia medicală de la Academie vă pot răspunde. Teoretic, dacă într-adevăr mâna este funcțională, dar nu 100%, ați putea intra și opta pentru profilele, numite, "de birou". Nu pentru a fi cadru militar activ pe teren și în acțiuni militare! Dar, repet totul depinde de comisia medicală, unde veți atașa dosarului de înscriere actele medicale care dovedesc problema ce o aveți! Succes!

2 răspunsuri:
| AdmitereAcademiaDePolitie a răspuns:

Buna ziua. In ceea ce priveste problema dvs. medicala, articolul urmator v-ar putea fi de folos.

https://www.academiadepolitie.com/......-a600.html