| tuffi a întrebat:

am varicele de 9zile de vreo 3zile mi s-au facut cojite cat mai dureaza pana pica toate m-am plictisit in casa...multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DyNo a răspuns:

Trebuie sa astepti doua saptamani. Chiar si dupa doua saptamani o sa mai ai cojii, dar nu o sa mai poti imbolnavi pe nimeni si vei putea iesi din casa.
PS: Sa nu-ti dai tu singur jos cojile deoarece iti vor ramane semne.

3 răspunsuri:
| GabiiHaș a răspuns:

Eu stiu ca 3 zile iti apar bubite, 3 zile boala in sine, si inca 3 zile pana se retrag.
uscatul lor mai dureaza.

| Empathizer a răspuns:

Varicela dureaza intre 2 si 3 saptamani. Esti contagios si trebuie sa stai izolat in casa pana se usuca toate bubitele si cad crustele. Ca sa treaca mai repede, poti folosi local crema cu Aciclovir, de 4 - 5 ori/zi (ori de cate ori simti mancarimi sau senzatii neplacute). Este mai eficienta decat mixtura mentolata si, spre deosebire de mixtura, poate fi folosita pe orice zona (pleoape, organe genitale externe, unde mixtura iese categoric din discutie). Unii medici recomanda si tratament intern, cu Aciclovir pastile. Intreaba-ti medicul curant despre asta.

| FlAiser a răspuns:

2 saptamani tine varicela deci mai ai5 zile.papa insanatosire gravinca