| giulianito a întrebat:

as dori sa stiu parerea vostra ce ar fi mai bine sa devin un stomatolog sau tehnic dentar? aas dori informatii despre timpul cikt invata am in vedere citi ani e necesar de a studia si cit se cistiga in europa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Alexandru2329 a răspuns:

Depinde de ceea ce iti place si te atrage mai mult. Tehnica dentara dureaza 3 ani, dar vei da proba de indemanare la admitere, deci daca crezi ca ai talent la slefuit molari din creta e ok, apoi ca tehnician in timpul profesiei daca nu ai mana de lucru buna iti vei pierde clientela rapid. Stomatologia dureaza 6 ani de zile, e o meserie extrem de banoasa dar la fel depinde de tine cat de bine lucrezi. Parerea mea mergi catre stomatologie, desi vei invata mai mult cu siguranta si satisfactiile vor fi pe masura. P.S daca te gandesti sa faci meseriile astea doar pentru faptul ca se castiga bine, ia-ti gandul, in primul rand iti trebuie pasiune si daruire sa lucrezi cu placere altfel dupa un semestru de facultate vei claca. Bafta

| MaryAlexx a răspuns:

Mai bine fate tehnician dentar pentru ca castigi mai multi bani fata de un stomatolog.Multi oameni mi-au zis astawinking