| blacksoul696 a întrebat:

Salut, as dori si eu sa va adresez o intrebare deci

acum o săptămână am alergat dupa un baiat, si m-am fortat unpic mai tare sa alerg, si dupa ce m-am oprit de atunci simt o mica durere la testiculul stang si un fel de vena sau nu știu ce e mai mare si groasa decat cea de la testiculul drept, avetii idee ce ar putea fi si daca e grav?

P.S nu mi spuneti ( du te la medic) o sa fac si asta dar vreau sa stiu si parerile voastre sau celor ce au mai trecut prin asa ceva

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Atunci stai acasa si nu te duce la medic, pana se umfla rau si vezi tu daca mai ai timp sa ajungi la medic sau nu.

| anonimg a răspuns:

Dacă nu ar fi fost durere, nu ar fi fost nicio problemă serioasă.
Dar pentru că există durere, atunci lucrul acesta este de importanță vitală. Cred că ești la vârsta în care înțelegi ce înseamnă vital.
Problema de față se poate declanșa de la orice, nu neapărat că se aleargă după cineva sau că zona poate să fie lovită de minge, de picior sau de altceva. Dacă problema a apărut împreună cu durerea, atunci trebuie medic de urgență.
Dacă ar fi fost o problemă doar de inestetică, atunci nu era nimic grav. Dar dacă a apărut și durere, atunci problema trebuie tratată cu seriozitate.
Nu am trecut prin așa ceva, dar ca bărbat la peste 40 de ani am acumulat ceva informații despre viață și sănătate.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Probabil ai varicocele. Nu e periculos.

Dacă testiculul se umflă foarte mult şi ai dureri mari trebuie să nergi de urgență la doctor pentru ca poate fi torsiune şi au doar câteva ore să îl salveze.