| Cristi2843 a întrebat:

As vrea sa adresez cateva intrebari celor priceputi in domeniul dietelor si sfaturilor pentru slabit.
Am 19 ani, cam 1.9 metri inaltime si aproape 100 kg, vreau neaparat sa slabesc, ce anume ar trebui sa mananc si ce nu? Ce sa beau si ce sa nu beau? Influenteaza cu ceva cafeaua/tigarile acest lucru? Alergatul este o cale simpla de a scapa de kilogramele in plus?
Pe langa subiect este o problema foarte veche, cum pot scapa de ticul de a roade unghiile?
Sper sa reusesc, multumesc anticipat celor ce vor sa ma ajuta.
Numai bine!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bogdan76994 a răspuns:

Salut!
In primul rand, cafeaua si tigarile nu afecteaza cu nimic modificarea greutatii tale( este vorba despre cafeaua bauta fara zahar)
Slabitul este un lucru foarte simplu si logic, da-mi voie sa-ti explic cateva chestii despre corpul uman.Organismul tau are nevoie de hrana pentru energie, aceasta energie o poti recunoaste si in fizica, ea se masoara in Jouli sau alta unitate de masura pentru energie este Caloria. Datorita faptului ca organismul tau functioneaza ( gandesti, respiri etc. + activitatiile tale zilnice cum ar fi mersul, alergatul, urcatul scarilor etc.) acesta consuma un numar de calorii in fiecare zi. NU are importanta la ce ora mananci si CE ANUME mananci atat timp cat mananci mai putine calorii decat consuma corpul tau." Daca mananci dupa 6 seara te ingrasi ", " dulciurile ingrasa" toate aceste lucruri sunt doar mituri spuse de oameni neinformati. Poti sa slabesti macand numai ciocolata atat timp cat mananci mai putine calorii decat consumi ( insa astea sunt detalii care nu cred ca te intereseaza).

Un prin pas pentru a slabi este sa faci alegeri bune cand vine vorba despre urmatoarea masa pe care o vei manca( mancaruri cu putine calorii, insa pe care le poti manca in cantitati mai mari pentru a te simtii satul) aici poti include legume precum rosiile, castravetii, morcovii, ceapa, ardei gras loboda, spanac, cu siguranta mai sunt insa nu mai imi vine nimic in minte acum)

Cel de al doilea pas ar fi acela de a renunta la mancarea prajita in ulei /unt deoarece aceste adauga multe calorii mesei tale. Mancarea poate fi foarte gustoasa si fara a folosi uleiul sau untul.

Cel de.al treilea pas ar fi acela de a incerca sa bei in jur de 3-4 l de APA PLATA pe zi, acest lucru te va ajuta sa iti faci corpul sa se simta mai satul + ca este un lucru foarte normal si sanatos sa fim mereu hidratati.
O observatie ar fi aceea ca daca alegi sa mananci o ciocolata intreaga este exact acelasi lucru ( referindu.ne la numarul de calorii) ca si cum ai manca 500g de piept de pui ( gatit fara unt sau ulei).
O alta observatie ar fi aceea ca uleiul de masline nu este cu nimic mai bun decat cel de floarea soarelui ( daca ne referim la calorii). Daca chisr doresti sa folosesti ulei, te.as sfatui sa pui cativa stropi in tigaie pe care sa ii intinzi cu un servetel.

Unt alt lucru important ar fi acela sa renunti la mancarea fast food sau la mancarea cumparata din restaurante, deoarece este mult mai bogata in calorii decat o masa pe care o gatesti tu tinand cont de sfaturiile de mai sus.
Alt sfat ar fi acela de a face sport in fiecare zi ( Un abonament la sala unde poti ridica greutati si sa alergi poate fi un lucru placut ) insa daca nu vrei un abonament la sala, poti face exercitii acasa, flotari, genuflexiuni si exercitii care sa iti solicite sistemul cardiovascular in special ( exercitii cardio). Aici poti cauta pe net exercitii cardio pe care le poti face timp de 30 min in fiecare zi. Daca observi ca nu slabesti cat de repede ti.ai dori, poti creste exercitiile cardio de la 30 la 40 de minute sau la 45 si tot asa.Aceste exercitii sunt doar lucruri ajutatoare, poti slabi doar din alimentatie daca esti cat de cat dispus sa renunti la mancarurile f bogate in calorii si sa le inlocuiesti cu altele slabe in calorii. Poti cauta pe net sau pe eticheta de la alimente numarul lor de calorii ( te vei uita la KCAL, nu la CAL ). Poti lua in considerare faptul ca o persoana la intaltimea si greuratea ta daca esti sedentara consuma undeva la 2500 Kcal( desigur ca depinde de la persoana la persoana) pe zi pentru a se mentine in greutate. Pentru a slabi ar trebui sa mananci in jur de 2000 KCAL pe zi.
Poti include orice tip de mancare in meniul tau daca ai grija ca restul mancarurilor pe care le mananci in ziua respectiva sa compenseze aceea masa bogata in calorii si sa fie una cu f putine calorii sau poti marii durata exercitilor zilnice ( daca alegi sa le faci ) pentru a arde mai multe calorii decat intr-o zi in care mananci mai ok.
Totodata o dieta bogata in proteine este o alegere buna.

Mancaruri mai slabe in calorii: pieptul de pui ( fara ulei sau unt), legumele, tonul, merele, perele, cartofii fierti, painea daca te uiti pe valoriile ei nutritionale si alegi una cu mai putine grasimi si mai putine glucide si cu un numar mai ridicat de proteine.

Deci poti manca orice, la orice ora, lucrul la care trebuie sa ai grija este cantitatea in care mananci mancarea respectiva pentru a iti pune corpul in situatia in care consuma mai multe calorii decat ii oferi prin mancare sau prin bautura ( daca ti neaparat sa bei suc te sfatuiesc sa optezi pentru Coca cola zero sau CocaCola max, acestea avand aproape 0 calorii, insa sunt un lucru foarte nesanatos pentru tine)
! Nu exista sa slabesti doar intr-o anumita portiune a corpului, organismul da jos din grasime proportional dar din unele locuri alege sa foloseasca grasimea pe post de energie mai greu decat din altele.
Abdomenele nu te fac sa scapi de burta, genuflexiunile nu te fac sa scapi de grasimea de pe picioare etc. Aceste exercitii iti lucreaza muschii nu te ajuta sa scapi de grasimea din zonele respective, insa ele te ajuta sa arzi calorii, ceea ce iti face corpul sa fie intr.un DEFICIT caloric ( primeste mai putine calorio decat consuma ) acest lucru ajutand la reducerea caloriilor pe care le consumi tu.
Sper ca te.am ajutat

| peperonies a răspuns (pentru Bogdan76994):

Animalele cum fac de nu se ingrasa in natura? ai vazut vreodata leu obez? crezi ca stau cu calculatoru? am mancat 400 de calorii de zebra azi sa mai tai putin din ele.

5 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Nu mai bea altceva in afara de apa, nu mai manca nimic facut cu zahar, faina, orez sau cartofi. e atat de simplu.

pentru toata lumea care iti zice sa numeri calorii si alte prostii sa imi zica si mie cineva de ce nu exista obezitate in natura si animalele cum fac de isi numara caloriile?

| nugasescusernameliber a răspuns:

Am mai explicat pentru cineva cum functioneaza alimentatia si organismul, dar toti vor sa slabesca insa daca trebuie sa invete si sa citeasca ceva 15 minute le este lene:)) iti las oricum un link si la comentarii undeva am scris http://www.tpu.ro/conversatii/cum-sa-slabesti-mai-usor/#15219201

| nugasescusernameliber a răspuns:

Legat de restul intrebarilor, cafea incerca doar una pe zi si nu pe stomacul gol! tigarile iti pot influenta doar rezistenta fizica, vei obosi mai repede, greutatea nu are cu ce. Iar pentru unghii, da-te cu ardei iute sub ele, o sa-ti treaca cheful sa le rontai.
Alergatul este excelent pentru slabit, dar insuficient fara alimentatie pe masura.

| BloodyLips a răspuns:

De slabit sunt foarte multe sfaturi pe net, cele mai importante sunt sa nu mai mananci dupa 6 seara, sa renunti la dulciuri complet si la fainoase cat mai mult posibil.Alergatul este o metoda usoara de a slabi,la fel si saritul corzii,inotul, mersul cu bicicleta, etc(cam orice sport pe care l-ai putea practica din placere, este foarte usor daca iti place ceea ce faci), dar sa faci zilnic.Pentru rosul unghiilor, sa stii ca eu cand eram mica aveam aceeasi problema, dar am cumparat un lac de unghii care avea un gust absolut oribil, imi venea pur si simplu sa vomit cand il simteamlaughing)Asa mi-au crescut unghiile foarte ciudat, apoi le-am dat forma patrata(am apelat la un specialist pentru forma) si le-am dat timp de 1 luna cu lac intaritor si cu calciu.Acum am unghii frumoase si puternice.Multa bafta! :*