| G28AEjdvjRaendnPrT a întrebat:

As vrea sa iau niste proteine pentru cresterea masei musculare, dar mai intai as vrea sa merg la un medic sa ma consulte si sa-mi recomande el ceva.
Intrebare e, la ce medic trebuie sa merg? La un nutritionist?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Tu ai nevoie de medic nutritionist, nu de un simplu nutritionist care poate fi orice personaj cu un simplu curs. Medicul e altceva.
Dar ai facut ani de sala si nu ai avut rezultate sau de ce crezi ca daca iei proteina te ingrasi sau cum?
Munceste mult si apoi ai sa vezi si rezultate, eu trag de fiare desi am de ani de zile cartilajul umarului stang praf, nu o sa ma vezi luand proteine sau orice altceva si crede-ma am si masa si fac si cu greutati maricele.
Suplimentele sunt ceea ce spune si numele suplimente! Ele vin ca un ajutor pe langa mancare si nu o inlocuiesc.
Deci daca din mancare si antrenament iti asiguri tot ceea ce ai nevoie nici nu ai avea in mod normal nevoie de suplimente.

| Cris1235 a răspuns:

Da. Desi el nu o să-ți recomande sa iei proteine

| Cosmin86 a răspuns (pentru Cris1235):

De ce sa nu recomande? Majoritatea recomanda.

| Cris1235 a răspuns (pentru Cosmin86):

Proteinele le poți lua din fructe, legume, carne. Dacă alegi sa iei prafuri este indicat sa mergi și la sala sau sa faci sport. Iar dacă renunti la acele prafuri o să-ți scadă masa musculara. Deci dacă începi sa le iei trebuie sa te ții de ele

| Cosmin86 a răspuns (pentru Cris1235):

DE CAND iei proteine din "fructe si legume"? Ia mai documenteaza-te putin.

proteine = carne, branza, oua. Doar UNELE legume au: mazare, linte, fasole, naut, nuci/caju.

Si de ce trebuie sa "te tii de ele", e ca si cum MANANCI.

Ca MANANCI mai mult sau iei suplimente este FIX acelasi lucru.

Ai vreun pic de experienta in domeniu? Ca vad ca nu stii principii de baza ale nutritiei, de sala nici nu mai zic.

| Cris1235 a răspuns (pentru Cosmin86):

Încearcă sa iei prafuri o perioada și după lasă-te de ele, sa vezi rezultatul.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Cris1235):

Am luat 6 ani si apoi m-am lasat. Am 14 ani de sala, dintre care 6 "cu prafuri" si 8 doar din mancare (3-4 fripturi pe zi).

Si intamplator, cand n-am mai luat prafuri, dupa 6 ani, am avut si vreo 2 ani pauza de sala (o accidentare la un cot) si ghici ce, masa mea musculara dupa 2 ani era APROXIMATIV LA FEL.

Pe langa cei 14 (de fapt 12) ani de sala, am si cativa ani de arte martiale + studiu al nutritiei, de-asta am toate analizele perfecte la 33 de ani.

Ai experienta ZERO, esti doar un copil mic si pampalau care isi da si el cu parerea, nu?

p.s.: arata-mi UN SINGUR ARTICOL MEDICAL (sunt SUTE DE MII scrise despre "prafuri") care sa sustina CRETINITATEA spusa de tine.

DIn sute de mii sigur poti sa-mi arati unul, nu-i asa copil mic?

| Cris1235 a răspuns (pentru Cosmin86):

Cunosc cazuri, de aceea zic.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Cris1235):

Si eu stiu pe cineva care era fumator si a murit cand a intrat intr-un tir, concluzia: tigara l-a omorat!

Sau nu se ducea duminica la biserica, de-aia a intrat in tir! NU accidentul auto l-a omorat, ci faptul ca nu se ducea duminica la biserica si mai si fuma!

Ca sa poti evalua asemenea "cazuri", trebuie sa stii concret dupa ce s-au lasat: ce alimentatie au avut, daca au mai facut vreun sport, etc. Aici conteaza si geneticul (metabolismul in special, daca ai metabolism rapid iti arde si muschii rapid).

Oricum, cand te lasi de sport muschii incep sa scada, intri in stare CATABOLICA pe care o poti doar "amana" avand genetic bun si consumand zilnic suficiente proteine. E irelevant daca iei sau nu "prafuri" (care sunt doar mancare concentrata, nu sunt pastile minune), muschii revin la forma initiala incet, incet (repet: depinde de metabolism si aliemntatie, eu avand metabolism LENT in 2 ani nu s-au vazut schimbari majore).

| Cris1235 a răspuns (pentru Cosmin86):

Bun, am înțeles, tu nu ai specificat prima data ca iei proteine de atata timp. Persoanele pe care le cunosc(sunt multe la număr) au luat o perioada de 2 3 ani și după au renunțat, la fel cum zici tu, nu au mai făcut sport, iar de alimentație nu mai vorbesc.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Cris1235):

"nu au mai făcut sport, iar de alimentație nu mai vorbesc" -> bingo.

Exact acelasi lucru s-ar fi intampla si daca nu foloseau suplimente, asa functioneaza corpul uman. Ca sa pui muschi de calitate (si forta) trebuie sa intelegi cum functioneaza corpul uman.