| anonim_4396 a întrebat:

Salut.As vrea sa urmez o dieta low carb. Mic dejun:ou fiert cu iaurt. Pranz. Piept de pui la gratar cu salata de rosii, castraveti. Cina-Merluciu fiert sau fasole sau un ou fiert.Ce ziceti, e low carb sau trebuie schimbat ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Prea multă proteină nu slăbește neapărat. Slăbitul este legat de buna funcționare a metabolismului, când corpul este hrănit cu ceea ce are nevoie. Organismul știe să utilizeze și proteina ca să producă energie în plus să nu slăbești.
Mai este nevoie de principii hrănitoare care se găsesc în salate.

| gratargratar a răspuns:

Esti sigur(a) ca te referi la carbohidrati (glucide)?
Daca vrei sa slabesti sau sa-ti mentii greutatea scazuta, atunci trebuie si lipidele luate in calcul.

Spre exemplu, iaurtul nu are putine glucide, ci dimpotriva. La fel sta treaba cu fasolea.

Trebuie sa calculezi si gramajul, si sa te duci in functie de kcalorii. Daca tii cont doar de glucide, nu faci nimic.
Mai intai calculeaza nr. de kcalorii de care ai nevoie, tinand cont de inaltimea si greutatea ta.

https://www.calculator.net/calorie-calculator.html

| Bogdannn2004 a răspuns (pentru gratargratar):

Imi arata 1.046 Calorii little or no exercise.Imi poti da te rog frumos un exemplu de meniu low carb.Sau ce alimente sa mananc?