| collapse2001 a întrebat:

Astazi am vazut o capusa pe cainele meu si am incercat sa i-o smulg cu mainile goale. Problema este ca mi s-a spart in mana laughing Se intampla ceva? M-am spalat foarte bine si cam atat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă i-ai fi cumpărat soluție pentru purici, cum zici tu, aceasta ar fi ucis și căpușele, nu doar puricii. Dacă tot ai făcut un bine și l-ai salvat de pe stradă, omenesc ar fi fost să faci binele până la capăt.;) Dacă un purice/doi te-ar ciupi, ai arunca toate hainele de pe tine, doar pentru a scăpa de el. Câinele tău nu are posibilitatea să se ajute singur.
Fă un compromis și ajută-ți cățelul. De ex, ai putea renunța la un pachet cu țigări, iar cu banii respectivi îi cumperi o soluție care l-ar ajuta să scape de paraziți. Folosește Parakill (antiparazitar extern). E un produs românesc și e cel mai ieftin. Și e printre cele mai bune produse în acest scop. Se administrează cățeilor, care au peste 6 săptămâni.
Produsul arată așa:
http://totalvet.ro/produs/parakill-5ml-100-picaturi/
Îl poți găsi la depozitele și farmaciile veterinare. O sticluță conține 100 de picături, deci o poți folosi de mai multe ori. Îți va ajunge mult timp...
Se aplică catelușului picături la nivelul cefei, câte o picătură la kilogram. Dacă are 3 kg, îi pui 3 picături, dacă are 4 kg, se aplică 4 picături și tot așa... În cazuri extreme (dacă e invazie de căpușe pe pielea animalului) se pot pune 2 picături la 1 kg. Deci, dacă are 10 kg, vei pune 20 de picături. Dacă are 12 kg, vei pune 24 de picături. Și tot așa...
Apoi, doar la nevoie. De obicei, timp de două luni, nu se mai ating căpușele și puricii de el.
Soluția nu se aplică pe câine dacă afară plouă.
Știu că nu dai doi bani pe sfaturile mele, dar am simțit nevoia să ți le spun. :)
Faptul că ai rupt căpușa în două, ai greșit. Când nu te pricepi la scoaterea lor, nu te bagi. Dacă te speli pe mâini cu apă și săpun, în cazul tău, totul e perfect. Însă nu și în cazul animalului. Sunt căpușe care lasă otrava în corpul animalului (de multe ori, din această cauză, se formează niște noduli), iar dacă tu nu i-ai smuls și capul (ceea ce era esențial!), nu ai făcut nimic bun.
Nu-l mai chinui, mai ales că are o mulțime. Soluția despre care ți-am vorbit, le va ucide pe toate în 15 minute.

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Problema nu e ce a ramas pe mâna ta. Problema e cu ce a rămas în pielea câinelui. Poate il duci la un veterinar. E riscant să n-o faci

| collapse2001 explică (pentru sierra1):

Am scos-o doar jumate capousa. dupa aceea m-am chinuit vreo 5 minute sa scot ce a ramas din ea... Dar oricum, este un caine orfan luat din mila ( l-a aruncat cineva ) si este plin de capuse

| sierra1 a răspuns (pentru collapse2001):

Da trist, așa e.

| PainTech a răspuns:

Tu nu ai nimic, problema ar fi ca e posibil sa fi ramas capul capusei in pielea cainelui

| collapse2001 explică (pentru PainTech):

Este un caine orfan luat de pe drum, are numai capuse pe el la fel ca anul trecut. sad I-am luat tratament pentru raie, si pentru purici... Dar acum nu pot sa dau mereu banii mei pentru ca vine un prost fara suflet si arunca mereu cate un caine

| collapse2001 explică (pentru floresdemayo):

Am 13 caini luati de pe strada... Stiam sfaturile, dar mersi frumos.

| floresdemayo a răspuns (pentru collapse2001):

Cu două flacoane, ai putea rezolva problema.

| floresdemayo a răspuns (pentru collapse2001):

Dacă i-ai fi cumpărat soluție pentru purici, cum zici tu, aceasta ar fi ucis și căpușele, nu doar puricii. Dacă tot ai făcut un bine și l-ai salvat de pe stradă, omenesc ar fi fost să faci binele până la capăt.;) Dacă un purice/doi te-ar ciupi, ai arunca toate hainele de pe tine, doar pentru a scăpa de el. Câinele tău nu are posibilitatea să se ajute singur.
Fă un compromis și ajută-ți cățelul. De ex, ai putea renunța la un pachet cu țigări, iar cu banii respectivi îi cumperi o soluție care l-ar ajuta să scape de paraziți. Folosește Parakill (antiparazitar extern). E un produs românesc și e cel mai ieftin. Și e printre cele mai bune produse în acest scop. Se administrează cățeilor, care au peste 6 săptămâni.
Produsul arată așa:
http://totalvet.ro/produs/parakill-5ml-100-picaturi/
Îl poți găsi la depozitele și farmaciile veterinare. O sticluță conține 100 de picături, deci o poți folosi de mai multe ori. Îți va ajunge mult timp...
Se aplică catelușului picături la nivelul cefei, câte o picătură la kilogram. Dacă are 3 kg, îi pui 3 picături, dacă are 4 kg, se aplică 4 picături și tot așa... În cazuri extreme (dacă e invazie de căpușe pe pielea animalului) se pot pune 2 picături la 1 kg. Deci, dacă are 10 kg, vei pune 20 de picături. Dacă are 12 kg, vei pune 24 de picături. Și tot așa...
Apoi, doar la nevoie. De obicei, timp de două luni, nu se mai ating căpușele și puricii de el.
Soluția nu se aplică pe câine dacă afară plouă.
Știu că nu dai doi bani pe sfaturile mele, dar am simțit nevoia să ți le spun. :)
Faptul că ai rupt căpușa în două, ai greșit. Când nu te pricepi la scoaterea lor, nu te bagi. Dacă te speli pe mâini cu apă și săpun, în cazul tău, totul e perfect. Însă nu și în cazul animalului. Sunt căpușe care lasă otrava în corpul animalului (de multe ori, din această cauză, se formează niște noduli), iar dacă tu nu i-ai smuls și capul (ceea ce era esențial!), nu ai făcut nimic bun.
Nu-l mai chinui, mai ales că are o mulțime. Soluția despre care ți-am vorbit, le va ucide pe toate în 15 minute.

| ziftode a răspuns:

Daca, capusa nu a avut nici o tangenta cu vreo rana deschisa in tine, tu esti in perfecta siguranta
insa... cainele ar trebui dus la veterinar, stiu ca, capusele trebuiesc scoase lent cu o penseta, altfel nu e bine (nu mai stiu daca fac rana mai mare, sau lasa vreun venin)

| Craciun_Robert_1996 a răspuns:

Nu...doar trebuia sa iti speli bine mâinile cu apă si săpun. Fundită?