| FuNNy121431 a întrebat:

Astazi la scoala mi a cazut banca pe degetul mare de la picior, mi am pansat degetul si am pus si rivanol sa nu se infecteze, dar m am lovit si la unghie si o parte este neagra, pot sa misc degetul, dar ma doare foarte tare cand calc pe el, pot sa merg daca calc stramb, credeti ca este ceva grav? In cat timp o sa imi treaca?
Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Iunix a răspuns:

O să-ți cadă unghia respectivă și o să-ți crească alta în loc. ( Nu o să rămâi fără unghie, o să-ți crească o altă unghie nouă pe sub unghia înnegrită, iar la un moment dat când unghia nouă o să fie suficient de mare, unghia lovită o să cadă, deci degetul nu rămâne nici o secundă fără unghie big grin )

| FuNNy121431 explică (pentru Iunix):

Pai nu mi s-a inegrit la unghie, sub ea, la piele happy la unghie am o taietura ca si cum ar fi de cutit

| Iunix a răspuns (pentru FuNNy121431):

Păi da, sub unghie.

| StieTot001 a răspuns:

Nu e grav. Dar totusi te-as sfatuii sa mergi la un medic sa fi sigur.

| FuNNy121431 explică (pentru StieTot001):

Stii cumva in cat timp o sa imi treaca? si daca mai are rost sa imi pun alt pansament ca pe acela l-am dat jos big grin
mersi frumos

| Marta974 a răspuns:

Pai eu cred ca o să mai dureze, cel mai probabil o să îți cadă unghia și o să îți crească alta după aceea nu cred ca o să te mai doară