| Ingognito a întrebat:

Salut aveți recomandări de arome de ceai? Vreau sa mă las de suc și am tot incercat sa schimb cu ceai dar până acum am prins câteva arome de aveau un gust amar rău, ceaiul îl beau fara zahăr, și dacă știți de unde sa le și cumpăr in București.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

De menta de la Lidl. Beau cam un litru pe zi. E "the best" pentru mine. Asta după ce am incercat mai multe variante.

| anonim_4396 a răspuns (pentru cristi202):

Ala de menta am baut eu zilnic o perioada, ma constipase laughing

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu zici ceva nou. Menta constipa. Nu și pe mine. Eu pot minca și bea orice. Uneori zic că stomacul meu poate digera orice happy

| darrio2007 a răspuns:

Ceai cu fructe de padure.

| gemeni6226 a răspuns:

La raspunsurile de aici as adauga caci fa ceaiul mai putin concentrat si atunci nu va avea un gust amar-si cea mai placuta aroma de ceai poate deveni amar in concentratie mare.Incearca sa reduci din concentratie pana obtii gustul dorit.Si in loc de zahar poti adauga miere, dar nu cand ceaiul e fierbinte ci cand e doar cald sau caldut, caci ceaiul fierbinte distruge vitaminele si mineralele din miere.

Răspuns utilizator avertizat
| SingleForOne a răspuns:

Ai putea să alegi ceaiuri în pliculețe sau naturale din frunze, flori sau altele din natură. Ambele tipuriCele le poți găsi în magazine, în special Cora sau Auchan.

Magazinele de ceai naturale ar putea fi înafara zonei în care stai, și destul de costisitoare. De recomandat, ar fi mai bine să treci pe la supermarket-urile mari să vezi ce tipuri de ceaiuri naturale pot avea, și ce prețuri pot avea.

Dacă vrei să dai drumul spre un magazin de specialitate, scrii pe google search "magazine de ceai natural București", ai câteva recomandări în prima pagină, și îți mai arată pe Google maps vreo câteva. Aici este doar un exemplu.
https://artaceaiului.ro/? cmp_id=16779364046&adg_id=&kwd=&device=m&gclid=Cj0KCQiAtbqdBhDvARIsAGYnXBNoC6SkRteiD17KvILLU3eFqBixHbEyfGARTMps4pFtxx_skBH1iA0aAnyOEALw_wcB

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceaiurile nu sunt dulci, doar daca au arome adaugate si atunci nu mai e ceai.
Bea de fructe de padure, sunt suficient de gustoase si sanatoase, esti tu obisnuit cu sucurile unde se adauga zahar exagerat.

| DjSannan a răspuns:

Salut! Sunt bucuros să îți pot oferi câteva recomandări de arome de ceai.

Ceaiul verde este o alegere excelentă pentru a înlocui sucurile. Acesta are un gust delicat și poate avea beneficii pentru sănătate, cum ar fi stimularea metabolismului și îmbunătățirea sănătății cognitive.

Ceaiul de fructe poate fi o alegere delicioasă și sănătoasă, în special dacă îl prepari din fructe proaspete sau uscate. Exemple de arome populare sunt ceaiul de căpșuni, ceaiul de afine și ceaiul de lămâie.

Ceaiul de plante poate fi o alegere excelentă pentru a adăuga aromă și beneficii pentru sănătate la ceaiul tău. Exemple de plante care pot fi adăugate la ceai sunt mușețelul, menta, coada-șoricelului și rozmarinul.

Dacă îți place un gust mai puternic, poți încerca ceaiul negru, care are un gust mai intens și poate fi îndulcit cu miere sau indulcitor natural, dacă dorești

| nukeyly a răspuns:

Mergi pe naturale, LAVANDA MENTA CUISOARE, ceai la rece, lasi frunza in apa chioara de seara pe dimineata, se extrage singur, fara gaz fara curent si fara arome de fornetti love omega 3 WTF.

| 99290 a răspuns:

Un ceai care mie mi se pare că are gust de cola, e ceaiul cu pere și caramel concentrat. Poți pune și o felie de lămâie în el să-i dea o tentă de acid.
Mai e ceaiul de mango foarte bun. Sunt și cele cu fructe de pădure care nu au gust amar, dar mie personal nu îmi plac.