| CosminCConstantin a întrebat:

Salut azi un coleg a baut dupa un coleg care a facut o gluma ca are hepatita si eu am baut de pe colegu care a baut dupa colegu cu hepatita si eu cu colegul meu l-am luat in serios. Se poate lua daca ar avea ceva. Nu are nici o simptoma nici un semn pe el din ce arata la hepatita B.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Anonimuserr a răspuns:

Nu, dar nu e deloc igienic să bei după cineva din sticlă sau pahar. Sunt bacterii multe. Nu aş face aşa ceva niciodată.

| CosminCConstantin explică (pentru Anonimuserr):

Deci nu se poate lua prin asa ceva?

| Anonimuserr a răspuns:

Cum patrunde virusul B in organism?

Virusul hepatitei B nu poate trece prin piele sau mucoasele sanatoase, intacte, dar poate intra in organism daca de exemplu ai o rana care vine in contact cu saliva unui bolnav cu virus B, sau o rana genitala si ai contact sexual neprotejat cu cineva cu virus B. Infectiozitatea virusului hepatitei B este mult mai mare decat a virusului HIV.
Virusul hepatitic B se transmite prin contactul cu sangele sau alte fluide ale corpului unei persoane infectate (sperma, secretii vaginale, lapte, saliva). Orice persoana, indiferent de rasa, nationalitate, sex, orientare sexuala, poate fi infectata cu virusul hepatitic B,