| anonim_4396 a întrebat:

Salut, bunicii mei au ambii ulcer varicos si am auzit de tratamentul cu lipitori ca ar eficace... Ce parere aveti. Cunoaste cineva vreun medic sau o clinica care se ocupa cu aceste tratamente?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| NewSummer2013 a răspuns:

Lipitorile sunt pentru VARICE, nu ULCER varicos.

Ulcerul varicos se tarteaza cu MIBAZON (unguent veterinar complesx de antibioteice) sau BIOXITERACOR ( un spray cu antibiotice). Cand folosesti sprayul nu se panseaza leziunea.Se spreaza un puf, cand se usuca se spreaza din nou.Chiar daca ustura la inceput trebuie continuat.

ATENTIE ca trebuie neaparat facut tratament si pentru varice! dupa inchiderea leziunii. Cu MIBAZON se unge zona afectata( cat se poate de adanc), se aplica compresa sterila deasupra, peste care se aplica o folie de naylon fixata cu leocoplast.Se schimba de 2-ua ori pe zi: dimineata si seara. MIBAZONUL se aplica si pe zona vanata de langa ulcer.

Tratamentul dureaza timp mai indelungat dar VINDECA.
(in timpul tratamentului sa nu se atinga cu apa zona respectiva)

| NewSummer2013 a răspuns:

Lipitori se gasesc in orce balta

| Melo a răspuns:

Poti sa te duci cu ei si la acupunctura