| AndreySebY123 a întrebat:

Salut! Ca tata cum e mai bine sa ai rh-ul? Pozitiv sau negativ?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ăsta il mostenesti genetic nu il comanzi.

| Violleta2022 a răspuns:

RH-ul bun este cel pozitiv, dar daca tu il ai negativ, probabil ca-l vei transmite copilului.
Ca tata, nu are importanta daca tu ai RH pozitiv sau negativ, dar are importanta pentru bebelusul tau.
Este extrem de important ca mama sa aiba RH pozitiv, ca sa poata da imunitate copilasului din pantec.
RH-ul este mostenit genetic.

| Lizuca1234 a răspuns (pentru Violleta2022):

Eu am Rh negativ si inca ma gandesc daca ar fi ok sa fac un bebe sau nu.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Lizuca1234):

Poti face copilas fara probleme!
Am in familia mea sora si fata ei, care ambele au nascut copilasi si sunt sanatosi si perfect normali.
In ziua de azi, mama cu RH negativ primeste ajutor si supraveghere suplimentara ca sa nu existe risc sa piarda copilasul sau sa aiba complicatii in sarcina.

| Lizuca1234 a răspuns (pentru Violleta2022):

Pai da, de aceea imi este frica, sa nu pateasca copilul ceva, sa nu fie cu probleme. stiu ca mama urmeaza un anumit tratament pe timpul sarcinii dar tot imi e teama.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Lizuca1234):

Sotia fostului meu sef a facut chiar 2 copilasi, ambele au iesit fetite, tot cu RH negativ.
Se poate, trebuie doar sa-ti doresti din tot sufletul ceva si ti se va indeplini.

| Lizuca1234 a răspuns (pentru Violleta2022):

Chiar imi doresc! dar ca orice om, imi doresc si sa fie sanatos copilul. multumesc tare mult pentru sfaturi.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Lizuca1234):

Atunci cand decizi sa ai copii, mergi si fa-ti intai niste analize medicale, sa te asiguri ca tu esti pregatita fizic sa ramai gravida.
In ziua de azi, cand medicina a evoluat atat de mult, nu mai este o problema sa se faca o analiza fatului, sau o ecografie, fiind "supravegheat" inca din burtica, pas cu pas.

| Lizuca1234 a răspuns (pentru Violleta2022):

Normal ca asa voi face. absolut tot ce este necesar pentru bebe si pentru mine.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Lizuca1234):

Atunci asa fie, dupa cum iti este dorinta: un bebe frumos si sanatos!

| AndreySebY123 explică (pentru Violleta2022):

Dar dacă mama are rh negativ și eu negativ este vreo problema? Si daca mama are pozitiv și tata negativ sunt sanse ca rh ul copilului sa fie pozitiv?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

„RH-ul este mostenit genetic, de la unul din parinti."

Exclusiv de la tată

| Katsune a răspuns (pentru AndreySebY123):

Nu este nicio problema, pentru primul caz. Al doilea caz, sansele ca fatul sa aiba rh pozitiv sunt zero, pentru ca rh-ul este intotdeauna mostenit de la tata. Asa cum tatal determina sexul copilului, cam la fel sta treaba si cu rh-ul. Sper ca te-am ajutat sa intelegi. happy Singura problema, sa zicem, ar fi cand mama are rh negativ iar tatal rh pozitiv. La primul copil, lucrurile sunt ok, dar pentru urmatorii sunt sanse sa faca boala hemolitica a noului-nascut, care nu e neaparat ceva grav. Depinde de mai multi factori. Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu un medic, chiar si cu cel de familie, el te-ar putea ajuta sa intelegi mai bine. Ii poti chiar expune cazul tau, si asa vezi mai clar ce si cum. O zi frumoasa! happy

| sierra1 a răspuns:

Problema e că nu-l alegi cum să fie. cum e așa-l duci că ești tată sau mătușă, nu contează

| probabilviitormodel a răspuns:

Apai oricum n ai cum sa l schimbi deci)))