| GabrielDenisGhidersa a întrebat:

Salut!
Cam cât timp trebuie să țin bandaj peste locul unde am fost operat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cel putin pana la scoaterea firelor.
Atunci intreaba medicul, cat timp mai recomanda pansament.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Medicul ar trebui sa iti spuna cu ce sa te dai, la cat timp sa schimbi bandajul, cand sa renunti complet la el...

| GabrielDenisGhidersa explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mi-a zis ca să schimb bandajul din 2 în 2 zile, dar nu mi-a zis când să renunț la el

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru GabrielDenisGhidersa):

Nu urmeaza sa mai mergi la el pentru consult?

| GabrielDenisGhidersa explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am fost zilele trecute, mi-a scos firele și a zis să mai schimb acasă pansamentul, dar nu a zis cât timp

| StudentLaMedicina a răspuns:

Ține-l o săptămână după scoaterea firelor. Dacă rana nu sângerează, nu supură, nu pare infectată ci arată bine şi vindecată, poți renunța la bandaj după o săptămână de la scoaterea firelor.