| Ioanarrrr1333 a întrebat:

Când îmi pregateam aseară patul, am simțit o durere la umăr. Cred că e posibil să fi făcut o mișcare greșită. Încă mă doare, dar nu permanent, doar când încerc să ridic mâna.
Va trece sau e ceva mai grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ce să fie grav? E posibil să fie răceală la umăr, ori la articulatii, nu e din cauza miscarilor bruste. Eu aș lua repaus de la orice activitate sportivă ori care solicita efort fizic la muschii umărului și mi-as masa umărul cu o cremă antiinflamatoare (daca ai prin casă, dacă nu e bun si un masaj cu spirt medicinal), fiindcă oricum va dispărea in două-trei zile. Dacă ții căldură la umăr (doar pe zona dureroasa), eu zic că mâine nu vei mai avea nimic...

| Ioanarrrr1333 explică (pentru floresdemayo):

Nu cred că e răceala întrucat a aparut în urma unei mici fortari a umarului. Multumesc de sfaturi! Asa am sa fac

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai nevoie de gimnastica. Muschii sunt slabi.
Asteapta 3-4 saptamani, ca sa treaca durerea, apoi fa zilnic 5 minute de gimnastica pentru umeri (dar nu forta).