| maddog95 a întrebat:

Salut care este diferenta, daca este una, intre chirurgie cardio-vasculara si cardio-toracica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Prima se refera la operatiile pe cord si pe vase (stent, by-pass, etc), iar a doua la operatiile pe plamani, mediastin, timus, fara cord si vase mari

2 răspunsuri:
| David20 a răspuns:

Nu este nici o diferenta intre ele.

| karsivan a răspuns:

Cardio vasculara se ocupa de cord (inima si vase de sange) iar cea cardio toracica de toate organele din cavitatea toracica, cord, plaman, etc