| 79238 a întrebat:

Salut! Cat se tine un obiect in spirt ca sa se dezinfecteze?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Spirtul reprezinta de fapt alcool etilic cu concentratie mare si inca niste cateva substante (coloranti, etc).

Conform normelor tehnice in unitatile de sanitare, sterilizarea cu spirt este o sterilizare de nivel mediu. Nu distruge chiar tot.

Chiar si asa, timpul de expunere recomandat este de 10 minute.

Poti sa gasesti aceste informatii aici: http://www.ghidcabinet.ro/......itare.pdf. In cadrul documentului va trebui sa mergi la capitolul " 2.3.1.3. Dezinfectia de nivel intermediar (mediu)" undeva pe pagina 5.

2 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Nu mai mult de 2-3 minute.

| IisusHristos a răspuns:

Salut. Depinde mult de obiect. Poti sa-l tii cateva minute. Mai poti sa incerci cu alcool izopropilic sau cu aghiasma. Aghiasma functioneaza cel mai bine.