| vladin a întrebat:

Salut, ce pastile sa iau pentru durerea de masea?
Ma doare in partea de jos a obrazului drept maseaua din fund, ma ia cu tot cu ureche.
Ma poate ajuta cineva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Raducons a răspuns:

Poti sa iei nurofen, ibruprofen, antinevralgic, parasinus, aspirina

| sierra1 a răspuns:

"maseaua din fund"? cum dumnezeu ţi -a crescut acolo?

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Daca ai rom de vanilie din acela care se pune la prajituri pentru miros, poti pune cateva picaturi pe o discheta, pe care o pui apoi pe dinte si sa strangi (nu tare) cateva minute si iti trece. Evident asta e ceva temporar, trebuie sa mergi la stomatolog.

| Solix a răspuns:

Incearca Nurofen sau Ketonal.Sunt foarte eficiente pentru durere.Alege doar unul din ele 2.In 20 min ar trebui sa iti treaca durerea.Sanatate!

| TundeNana79 a răspuns:

In primul rand trebuie sa mergi la un medic stomatolog, din ce spui tu acolo s-ar putea sa fie mai multe cauze, ultimul molar este de obicei maseaua de minte care se cariaza usor pentru ca e greu de accesat in timpul periajului, daca caria este atat de mare ca a ajuns la nerv nici un calmant nu te va ajuta decat cateva minute max ore, daca ai un abces atunci trebuie antibiotic, deci trebuie gasita cauza si apoi luat medicamente. De obicei antiinflamatoarele gen nurofen si ketonal pot ajuta la ameliorarea durerilor dar din pacate nu rezolva cauza durerilor de dinti, poate sa treaca o vreme si apoi sa doara mai tare exact cand ti lumea mai draga in week and, de sarbatori sau in vacanta. Sanatate!