| Kairaa a întrebat:

Ce pot face să scap de anxietate? Mă simt din în ce mai ciudat. Mi-e frică de orișice. M-am îndepărtat din ce în ce mai mult de familie și nu mai pot. De când am început liceul am avut parte de foarte mult bulling. Am crezut că o să mă fac bine prin perioada asta cât stau acasă. Devin din ce în ce mai paranoică, nu mai vreau să vorbesc cu nimeni vreau sa plec undeva unde nu ma cunoaste nimeni. Nu mă pot bucura de nimic. Am multe lucruri de spus dar mă voi opri aici. Sper sa înțelegeți ce vreau sa spun si fără comentarii urâte ca imi ajunge.;(

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Trebuie sa îți învingi frica sa ieși în lume. Ai nevoie de un prieten sau prietena care sa te asculte și sa te înțeleagă pentru a trece peste asta.

| Donsavas a răspuns:

Ai anxietate socială, nu paranoia! Mergi la un medic psihiatru pentru diagnostic și tratament

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trauma cauzata de bullyng și tulburare anxioasa îți recomand să mergi la psiholog daca el va considera te va trimite la psihiatru dar daca îți va da xanax ai mare grija cu ele că da dependenta și dacă le întrerupi brusc te vei simți rău.

| Bluestar15 a răspuns:

Nu este paranoia.Este fie anxietate sociala indusa de bully-ing, fie anxietate generalizata ca o consecinta tot a acelui fenomen. Discutia e lunga, vindecarea si tratamentul sunt diferite de la om la om si nu se pot da decat putine sfaturi generale.Vestea buna e ca lucrurile astea se pot rezolva, am avut si eu asa ceva (ba chiar o anxietate mai urata decat iti poti imagina, doi ani nu am iesit deloc din casa) si iti zic ca momentele astea pot fi depasite happy Daca vrei sa vorbim pe larg, da-mi un mesaj cu adresa ta de Facebook si ne auzim.Toate cele bune!

| geji a răspuns:

Hei, si eu simt la fel mi-ar face placere sa vorbim imi poti trimite Facebook-ul in privat printr-o ferlicitare