| ElGreco88 a întrebat:

Salut, ce se poate intampla daca mananci albusul de ou crud? Cate poti manca pe zi gatite / scrob sau fierte? Se scapa acea bacterie numita "salmonella" prin "fierberea " oului 20 30 secunde? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Toate proteinele pe care le mananci trebuie metabolizate de catre ficat si transformate din proteine animale in proteine umane. Asta se face in ficat si consuma foarte multa energie, de aceea incarca ficatul. Orice dieta hiperproteica afecteaza, mai devreme sau mai tarziu ficatul. Excesul de aminoacizi din sange se poate elimina pe cale renala. In mod normal, rinichiul nu elimina aminoacizi. Dar daca este fortat prin excesul lor in sange, mai ales in conditii de deshidratare, va suferi foarte serios.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Daca gaina era infectata cu ceva (Salmonella, Shigella), poti face boala.
2. poti manca chiar doua pe zi.
3. Nu, ca sa scapi de sallmonella trebuie ca oul sa fiarba minim 7 minute din clipa in care incepe sa fiarba apa.

| ElGreco88 explică (pentru Brigaela):

Ti se pare mult 2 albusuri pe zi happy? de zici chiar si 2. ?big grin Multumesc

| Brigaela a răspuns (pentru ElGreco88):

Intr-o dieta echilibrata e mult. Un albus la doua zile este recomandat pentru a proteja ficatul si rinichiul de un aport excesiv de albumina greu de metabolizat. In regimurile hiperproteice se poate merge pe termen scurt la doua albusuri pe zi, sub supraveghere medicala

| ElGreco88 explică (pentru Brigaela):

Cred ca faci confuzie intre galbenus si albus big grin Albusul este alcatuit din aprox 80 % apa si restul proteina happy. Nu prea vad cu ce ti-ar putea afecta ficatul, mai ales rinichii. happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru Brigaela):

Un om care face sport are o dieta diferita fata de un om normal.

Un albus are doar 3.5 grame de proteine, adica foarte putin. Sa faci exces de proteine din albusuri ar insemna sa mananci vreo 30.

Un sportiv poate manca de 3-4 ori mai multe proteine decat un om normal, fara sa aiba probleme, totul depinde de intensitatea sportului practicat

| Brigaela a răspuns (pentru ElGreco88):

Toate proteinele pe care le mananci trebuie metabolizate de catre ficat si transformate din proteine animale in proteine umane. Asta se face in ficat si consuma foarte multa energie, de aceea incarca ficatul. Orice dieta hiperproteica afecteaza, mai devreme sau mai tarziu ficatul. Excesul de aminoacizi din sange se poate elimina pe cale renala. In mod normal, rinichiul nu elimina aminoacizi. Dar daca este fortat prin excesul lor in sange, mai ales in conditii de deshidratare, va suferi foarte serios.

| High3d a răspuns:

Se scapa de Salmonella, dar sunt bune si sa le mananci crude!