| TH_8839 a întrebat:

Salut, ce trebuie sa fac daca sunt racita si am febra?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Pentru inceput poti sa iei pliculete Fervex, TherafluColdex MaxGrip sau Paracetamol, Nurofen etc.Ele vor scadea temperatura si te vor face sa te simti mai bine.Bea multe lichide in perioada asta. Daca raceala continua si febra persista te duci la un medic cat mai repede ca sa iti dea ce crede el de cuviinta.Raceala nu e ceva grav dar poate supara pe oricine daca persista, se poate agrava.Sanatate iti doresc.

| Bacteriuță a răspuns:

In primul rand sa nu mai stai pe TPU. dupa, iti faci un ceai si te bagi la somn, corpul are nevoie de odhina. ca sa scapi de febra un pic, poti sa-ti faci comprese cu otet, iar maine mama ta sa mearga la medicul de familie sa-ti dea o reteta. tongue
multa sanatate! :*

| Xixi a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergi la medic. Ti-ar recomanda niste medicamente. :X

| PaTriCia_1849 a răspuns:

Sa mergi la un doctor

| TH_8839 explică:

Multumesc dar pot sa spun ca nu ma simt chiar pe moare. Ceva tratament acasa as vrea.