| Lori12 a întrebat:

Chiar nu stie nimeni ceva eficient pentru articulatii (genunchi mai exact) suprasolicitate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| mdprodan a răspuns:

Salut! ca medic ma bucur ca ai grija de santatatea ta si pui asemenea intrebare.Te rog sa imi spui ce varsta ai, si cum decurge o zi obisnuita pentru tine.Ma intereseaza daca ai o viata activa sau o viata sedentara,daca faci constant si sustinut sau daca faci efort in salturi(odata si bine,exemplu te duci la sala si tragi o zi si seara pici definitiv).Te rog sa imi spui ce s-a intimplat cu genunchii,ce simptome ai,sunt durerosi, cind apare durerea, cat tine durerea, cind doare mai mult-cand te misti putin sau cand te misti mult sau cand te misti brusc.Te rog sa imi spui daca au aparut modificari ale dimensiunii genunchiului sau genunchilor, cum sunt ca volum fata de perioada de dinainte de marire.Te rog sa imi spui daca au aparut modificari de culoare ale zonei sau zonelor pe care o resimti modificate.Te rog sa imi raspunzi ca sa inteleg ce se intimpla acolo si sa gasim o solutie impreuna.mersi

| Lori12 explică:

Am 19 ani. La 17 ani m.am apucat de sport (alergat ) asta doar vara, iar iarna pauza. La 18 ani vara iar am alergat, iar iarna mi.am luat o bicicleta de camera si am facut pe ea pana in decembrie apoi au inceput sa ma doara genunchii foarte, foarte rau. De atunci nu mai fac deloc sport. Mi.am facut analize, nu am nimic, toate sunt bune, dar totusi ma dor. Ma dor si cand stau pe scaun. Am ajuns sa.i inteleg perfect pe batranii care se plang de asemenea dureri... happy