| ChiukiuHamsler a întrebat:

Cine mai pateste cand iesi din cada dupa ce ai facut o baie sa amețești? Din ce motiv și cum fac sa nu mai amețesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cum stai cu tensiunea?

| Frank51 a răspuns:

Atunci cand metabolismul de baza scade, corpul este foarte odihnit si nu a fost supus unui stres de ceva timp, cand faci un efort ai nevoie de oxigen mai mult, plamanii nu pot sa aduca instant nivelul de oxigen dorit, asa ca pentru cateva secunde(intre 3-10), ametesti datorita lipsei de oxigen, pana cand ritmul cardiac creste, crescand nivelul de oxigen pe care plamanii il produce, alimentand creierul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la diferenta de caldura. Iesi mai incet nu te grabi si nu fa cu apa prea fierbinte. Chestia asta nu e o problema e doar o conditie fizica care poate sa o aibe oricine daca sta in pat 1 saptamana de exemplu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apa prea calda si camera prea rece. Eu am rezolvat asta prin a nu mai face baie cu apă fiartă, ci moderata, in plus, nu ies direct din cadă. Scot dopul si stau pana se scurge majoritatea apei, apoi ma ridic in picioare si ma clatesc cu dușul(tot așa nu apa fiarta ci moderata), iar abia apoi ies.

| Mopmop a răspuns:

Motive cred ca sunt diverse. Un sfat cred ar fi sa nu te ridici brusc, la fel si cand te trezesti dim din pat. Un motiv care imi vine in minte cred ca ar fi datorita temperaturii apei si presiunii sistemul circulator sangvin sufera modificari bruste. Nu sunt specialist. Ceea ce scriu poate fi orientativ insa cred ca mai bine ai vorbi cu medicul tau de familie!

| Irinelp a răspuns:

Probabil nu ai suficient fier în organism, ar trebui să vezi un medic.

| catalin1625 a răspuns:

Salut! În cazul în care te ridici rapid, poate fi din cauza faptului că suferi de o deficiență de fier. Încearcă să mănânci mai multe alimente bogate în fier și eventual suplimente alimentare pe bază de fier. Dacă totuși, nu te ridici brusc, poate fi din cauza diferenței de temperatură, unii oameni reacționând în acest mod (amețeli) la această diferență.