| Wanker a întrebat:

Salut, Credeti ca daca am mancat azi aproape 200 g de ciocolata voi avea diabet? Am mancat Nuttela doar azi. Ultima data cand am mancat ciocolata a fost ieri ( doar un baton mic ) In rest nu prea mananc ciocolata. Credeti ca pot avea diabet?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu faci diabet din cauza ca mananci ciocolata. Diabetul apare fie din cauza unei incapacitati a pancreasului sa secrete insulina (de obicei in urma unei infectii intrauterine) fie din cauza obezitatii. Nu conteaza daca obezitatea este obtinuta mancand dulciuri sau grasimi.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Daca vei stopa dulciurile o perioada, nu vor fi consecinte, dar daca continui sa mananci in fiecare zi si si din 2 in zile, vor apare probleme.
Asa ca, intreaba-te de 2 ori inainte de a mai consuma c antitate mare de dulce.
O seara bunahappy

| ZEU93 a răspuns:

Stai linistit

suntserios
| suntserios a răspuns:

Diabetul nu apare asa peste noapte ca ai mancat tu intr-o zi mult dulce. E o boala a metabolismului, in general ereditara si care se manifesta in timp nu brusc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai degraba dementa sau o varsta mai mica de 11 ani.

| Rapidistu47 a răspuns:

Ca sa faci diabet trebuie maimult decat 200g de ciocolata.
In cel mai rau caz poti face o carie (mica, mare, depinde da dantura).
Daca chiar vrei sa faci diabet mananca toata ciocolata de la magazin + zahar, mult zahar tongue laughing